Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Hapishanede annesiyle kalan 624 çocuk var11.1.2018 20:40:14
Adalet Bakanlığı açıklamasına göre, hapishanelerde annesiyle kalmak zorunda olan, 0-6 yaş arası toplam 624 çocuk var. Çocuklardan 70’i, Bakırköy Kadın Cezaevi’nde. 111’i de 0-1 yaş arasında.


Adalet Bakanlığı, hapishanelerin toplamında annesiyle birlikte kalmak zorunda olan 0-6 yaş arası çocukların sayısının, 14 Kasım 2017 tarihi itibariyle 624 olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin soru önergesini cevaplayan bakanlık, 2003-2017 yılları arasında annesinin yanında kalan çocuklardan ağır hasta olduğu tespit edilen çocukların sayısı ile ilgili soruya ise, buna dair bir istatistiki veri bulunmadığı cevabını verdi.

Bakanlık, babasıyla birlikte hapishanede kalmak zorunda olan çocuklarla ilgili soruyu ise cevaplamadı.

Annesinin yanında hapishanede kalan çocuklardan 72’si Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde. İkinci sırada 70 çocukla İzmir Kadın Kapalı Cezaevi, üçüncü sırada ise 38 çocukla Sivas Kadın Açık Cezaevi geliyor.

Adalet Bakanlığı, çocukların yaş ve cinsiyetlerine göre de şu dağılımı yaptı:

Tabloya göre, çocuklardan 111’i 0-1 yaş arasında.

Tutuklu/hükümlü kadınlardan beraberinde çocuğu olanların vatandaşı oldukları ülkelere göre dağılımı ve çocuklarının cinsiyetleri de şöyle:

Annesinin yanında kalan çocukların 115’i açık, 509’u kapalı cezaevlerinde.

Bakanlığın “bilgisi yok”

Adalet Bakanlığı, İlgezdi’nin, cezaevlerinde bulunan “hamile hükümlü veya tutuklular” ile “doğum yapan hükümlü/tutuklu sayılarına” ilişkin sorularını daha önce “bilgim yok” diyerek yanıtlamamıştı.

Aynı sorulara bu kez de “Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü tutukluların hamile olup olmadığı, ceza infaz kurumunda doğum yapıp yapmadığı, annesinin yanında kalan çocukların hastalık veya vefat durumuna ilişkin veriler özel inceleme gerektirdiği için cevap verilememiştir” yanıtını verdi.

Bakanlık, doğum esnasında ya da doğumdan sonra cezaevinde çocuğunu kaybeden tutuklu ve hükümlü annelere ilişkin sorulara da “özel çalışma gerektirdiğinden” yanıt vermedi.

 

*Resim, beş yıl boyunca hapishanede oğlu P.A. ile kalan Zeynep Bakır’a ait.(BİANET)

 

İLGİLİ HABERLER