Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Kiraz ve zeytin zengini bölge taş ocağı tehdidi altında13.2.2018 18:15:33
İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki verimli tarım arazileri taş ocaklarının kıskacı altında. Spil Dağı yönündeki 14 köyünde taş ocağı şirketleri faaliyete başlamak için girişimlerde bulunmuş.

İhraç ürünü kiraz ve zeytin ile adından söz ettiren İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde kırsal alanı taş ocakları sarmış durumda. İlçenin Spil Dağı yönündeki 14 köyünde taş ocağı şirketleri faaliyete başlamak için girişimlerde bulunmuş. Kimi ruhsat almış, kimi ise proje aşamasında. Haritaya bakıldığında, insan yaşamı ve tarım faaliyetlerini yıkıma uğratacak şekilde taş ocağı yapılanmasını görmek mümkün. Çünkü aynı bölgedeki 10'a yakın köyün arazileri, taş ocaklarının ruhsat alanı ilan edilmiş.

HİLECİ ŞİRKETTEN YENİ BAŞVURU

Beşpınar bölgesinde kurulmak istenen ve İzmir 5. İdare Mahkemesi'nin “kanuna karşı hileye gidildiği” gerekçesiyle iptal kararını verdiği taş ocağı şirketi, 23,3 hektar gösterdiği işletme sahasını 45,22 hektara çıkartarak yeni bir ruhsat başvurusunda bulundu. Kanun yolunu dolanmak amacıyla, ruhsat aldığı sahanın bir bölümünde faaliyet göstermek isteyen şirkete mahkeme tarafından dur denilmesinin ardından taş ocağı tehdidi yeniden gündeme geldi. Beşpınarlılar, geçen ay yapılan bilgilendirme toplantısına katılmadı. Tesise karşı eylem yaptı.

AVUKAT SÜRECİ ANLATTI

Beşpınarlılar'ın avukatı Cem Altıparmak, şirketin ÇED sürecinden kurtulmak için hileye başvurduğunu ve mahkemenin bu durumu tespit ettiğini anlatarak, “ÇED Yönetmeliğine göre 25 hektar üstündeki alanlar için ÇED olumlu kararı isteniyor. İlk başvuruda 23,3 hektar gösterilmiş işletme sahası. Asıl niyet daha fazla. Şimdi başvurularıyla gerçek amaçları ortaya çıktı. 45,22 hektara çıktı. Zamanla, 99,2 hektara kadar çıkacak. Kanuna karşı hileye gidildiği gerekçesiyle mahkeme iptal kararı vermişti. İşletme ruhsat alanı 99,22 iken, ÇED sürecine tabi olan sahanın 23 hektar gösterilmesiyle ÇED sürecinden kaçmak istediğine hükmedildi. Şirket, işletme sahasını 45 hektara çıkartarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurdular. Halkın katılımı toplantısı düzenlediler, Beşpınar halkı tepkisini gösterdi” ifadelerini kullandı.

TÜM İLÇEYİ ETKİLEYECEK

Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray ise bölgenin taş ocaklarının ablukası altında olduğuna dikkat çekti. Oray, tüm başvuruların Spil Dağı bölgesinde yoğunlaşmasını, “Rezervin tatmin edici olduğunu düşündükleri için buraya geliyorlar. İzmir-İstanbul yolunun burada olması, tren yoluna yakın olması yatırımcıların iştahını kabartıyor diye düşünüyoruz” sözleriyle açıkladı.

Oray, bölgenin sulanabilir tarım arazisi olduğuna dikkat çekerek, “Spil Dağı bölgesi çam ormanlarıyla kaplı. Doğal görünümü nedeniyle dışarıdan durumu iyi olan insanların yatırım yaptığı bir alan haline geldi. Hem yerleşim, hem tarım yatırımı yapılan bir bölge. Son yıllarda kiraz, kestane ve ceviz ağaçları dikiliyor. Canlı bir tarımsal üretim alanı. Aynı zamanda damla sulama yatırımı yapılan bir bölge” diye konuştu.

70 BİN KİŞİYİ ETKİLER

Bülent Oray, taş ocaklarının çıkaracağı tozdan, bölgedeki köyler ve Kemalpaşa ilçe merkezinin olumsuz etkileneceğini söyledi. Bölgedeki hakim rüzgarların dağdan ilçe merkezine estiğini anlatan Oray, “Taş ocakları sadece kurulduğu alanı değil, yaşamsal alanı da olumsuz etkiliyor. İlçe merkezine 15 kilometre mesafede taş ocakları ancak hakim rüzgarlar nedeniyle çıkan tozlar ilçe merkezini tehdit edecek. Bunu çevre mühendisleri söylüyor. Devletin yaptığı yatırımlara karşı değiliz. Ama kurulacak olan yere karar verilirken, yaşama ve tarıma verilen zararın dikkate alınması lazım. Yatırım yapılırken çok yönlü etkilerinin dikkate alınmasını istiyoruz. 70 bine yakın insanı ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

Hangi köyler tehdit altında?

Kemalpaşa ilçesine bağlı kırsal mahalleler Beşpınar, Ansızca, Damlacık, Kuyucak, Yenmiş, Sütçüler, Akalan, Çambel, Egemen ve Yenimahalle'nin de aralarında bulunduğu Kemalpaşa ve Manisa Turgutlu'ya bağlı 14 mahalle, taş ocağı faaliyeti için işletme ruhsatı almış, ruhsat başvurusunda bulunulan ve ihaleye çıkartılacak alanlar arasında yer alıyor.İLGİLİ HABERLER