Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Yaz saati uygulaması kafaları karıştırdı: Saatiniz 1 saat ileri olabilir25.3.2018 11:43:44
Avrupa ülkelerinde yaz saati uygulamasına geçilmesi nedeniyle bazı akıllı telefonlar ve bilgisayarların otomatik olarak 1 saat ileriye alınması kafa karışıklığına yol açtı.

Sosyal medyada "Saat kaç" sorusu yeniden gündem olurken Türkiye’de yaz saati uygulaması olmadığı için saatler ileri alınmıyor.

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca bütün yurtta saatlerinin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam ettirilmesine karar verilmişti.

Bakanlar Kurulunun 7 Eylül 2016'da aldığı kararda, 27 Mart 2016 tarihinde saat 03.00'te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının her yıl ve yıl boyu sürdürüleceği belirtilmişti.

Türkiye'de şu an saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız kol saatinize veya elle ayarlanan duvar saatinize bakabilirsiniz. Bunun yanında, Google'dan 'saat kaç' araması yaparak da bulunduğunuz bölgede saatin kaç olduğunu anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bu sorunla karşılaşmak istemeyenler Android ve İOS işletim cihazlarında bazı küçük ayarlamalarla sorunu çözebiliyor;

Telefonunuzun ayarlar kısmından tarih saat sekmesini tıklayıp saat ayarlarına geçebilirsiniz. Bu ayarlar içinden güncel saat bilgileri adımlar şöyledir.

Android için Ayarlar > Genel > Tarih & Saat > Otomatik tarih ve saat ayarını kapatıp henüz değişmeyen saatinizi kullanabilirsiniz.

İOS için Ayarlar > Genel > Tarih & Saat > Otomatik saat sekmesini kapalı konuma alıp alttaki açılan menüde çıkan saat özelliğini, eğer değişmişse analog bir saat yardımıyla güncel saat bilgisi ile güncelleyebilirsiniz.İLGİLİ HABERLER