Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Sentetik uyuşturucuyla ölümde Avrupa birincisi: Türkiye!15.4.2018 10:42:37
Avrupa Uyuşturucu ve Bağımlılığı İzleme Merkezi’ne göre, Türkiye sentetik uyuşturucudan ölümlerde Avrupa’da ilk sırada. 2017’de Türkiye’de 580 kişi uyuşturucudan öldü.

Habertürk yazarı Serpil Yılmaz, Türkiye'nin sentetik uyuşturucuyla ölümlerde Avrupa birincisi olduğunu yazdı. Yılmaz'ın yazısından bir bölüm şöyle:

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) 2017 Uyuşturucu Raporu’na göre, Türkiye sentetik uyuşturucu kullanımı sonucu ölümlerde, Avrupa ülkeleri içinde (AB’ye üye 28 ülke ve Türkiye- Norveç verileri) ilk sırada yer alıyor. Raporda; Yüksek dozda uyuşturucu kullanımı nedeniyle, 2017 yılında 580 kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’nin konumu üç şekilde vurgulanıyor:

- Çok fazla sayıda yakalama gerçekleşti.

- Genç nüfusu ile ciddi bir tüketici pazarı haline geldi.

- Avrupa Birliği, Ortadoğu ve Asya arasında uyuşturucu ticareti rotalarında yer alıyor.

Ölümlerin artmasındaki en büyük etkenin, ucuz ve kolay temin edilmesi bakımından sentetik uyuşturucuların en yaygın kullanılma biçimi bonzai olması gösteriliyor. Ayrıca; 2015’te Türkiye’de, diğer tüm ülkelerin rapor ettiği miktarların toplamından daha büyük miktarda, (5.7 milyon tablete denk gelen) MDMA (Ecstasy) yakalandığı bildiriliyor. Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz ile Sepetçiler Kasrı’ndaki Genel Müdürlük’te buluştuğumuzda, BM’nin Avusturya’daki Uyuşturucu Konferansı’ndan yeni dönmüştü. Yılmaz, konferansta Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadelede örnek gösterilen programlarını ve raporlama çalışmalarını anlattığını söylüyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yalnızca gümrüklerde bir önceki yıla göre 2017’de 8 kat artışla 26.4 milyon ton uyuşturucu yakalandığını açıklamıştı. 

OKULLARDA 20 MİLYON ÖĞRENCİYE ULAŞACAK

Yeşilay’ın İçişleri Bakanlığı bünyesindeki “Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu” nda temsil edildiğini söyleyen Yılmaz, kanıta dayalı bilimsel veriler ışığında; uyuşturucu ve madde bağımlığı ile ilgili mücadelede önleme çalışmalarının öneminin kavrandığını vurguluyor.

Türkiye’de önleme çalışmaları, 2014 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yeşilay işbirliğiyle “Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Eğitim Programı” başlatılmıştı.

Haziran 2017’den bu yana TBM Eğitim Programı’nın sağlıklı yaşam, tütün, alkol, madde ve teknoloji bağımlılığı alanlarında pedagojik yaklaşımla ve yaş grupları özelinde hazırlanmış eğitim modülleri; 658 formatör ve 28 bin uygulayıcı rehber öğretmen üzerinden, 11 milyon öğrenci ve 2 milyon veliye ulaştı. Hedef bu sayıyı ikiye katlamak… Çocuk ve ergenlerde “Hayır” deme becerilerinin geliştirilip, zararlı alışkanlıkların bağımlılığa dönüşmeden müdahalesini öngören Yeşilay, önümüzdeki 5 yılda “Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) Programı” ve “Yaşam Becerileri Eğitim Programı”nı da hayata geçirecek. Bu mücadeleyi MEB’in yanı sıra; Milli Savunma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile imzalanan protokollerle, farklı hedef kitlelere ulaştırma ve yetişkin eğitimleri ile yaygınlaştırma çalışmaları sürüyor. Türkiye’nin kendine özgü bir rehabilitasyon ekosistemine ihtiyaç duyduğunu saptadıklarını söyleyen Yılmaz, 2013’te Yeşilay’ın tüzüğünde yapılan değişiklikle “rehabilitasyonun” da temel faaliyet alanlarından biri kabul edildiğini belirtiyor.İLGİLİ HABERLER