Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

'Adrese dayalı' sistem çöktü!21.4.2018 08:47:53
MEB'in, "Öğrencileri sınav odaklı eğitimden kurtaracağız" diyerek getirdiği adrese dayalı sisteme öğrenciler ilgi göstermedi. 1 milyon öğrenci sınavla öğrenci alacak okullara girmek için 'yarışmayı' seçti...

Erdoğan'ın bir talimatı ile hiç gündeminde yokken TEOG'u kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı, buna gerekçe olarak öğrencilerin sınav merkezli eğitim sistemiyle hayatlarını yaşayamadıkları öne sürmüştü. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, konuyla ilgili "evlatlarımızı yarış atı konumuna koyduk yani. İnanın evlatlarımız büyüyor, büyüdüğünü fark edemiyorsunuz." demişti.

Adrese dayalı zorunlu yerleştirme ile öğrenciler hiç istemedikleri okullara mahkum edilirken, daha nitelikli okullara gitmek isteyen az sayıda öğrenci için sınav imkanı sunulmuştu.

Adrese dayalı yerleştirmeye öğrenciler ilgi göstermedi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaklaşık 1 milyon 175 binin üzerinde öğrencinin 1 milyona yakının LGS'ye başvuru yaptığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, liselere geçişte 2 Haziran'da yapılacak merkezi sınav için şu ana kadar, 126 bin 510 olarak açıklanan merkezi sınav kontenjanının başvurular ile orantılı olup olmadığına yönelik soruya karşılık, şunları kaydetti:

"2 Haziran'da yapacağımız sınava başvuruyu başlattık. Bugün de saat 18.00'a kadar başvurular yapılacak. Şu ana kadar, 1 milyon 175 binin üzerinde öğrencimiz var, başvuru 996 bin. Çok büyük bir oran. Aslına bakarsanız biz de bunu bekliyorduk. Beklediğimizin dışında bir şey değil."

YÜZDE 90 SEÇMEDİĞİ OKULA GİDECEK

Yılmaz, "Yüzde 90'lık bölümde kalan yani sınavsız öğrenci alan okullardan mezun olanların da diğer o sınavla öğrenci alan okullardaki öğrenciyle aynı başarıyı yakaladığını gösterdiğimizde. Bu mümkün." değerlendirmesinde bulundu.

Sınavlı ve sınavsız girilen okullar arasında eğitimde bir fark olmayacağını savunan Yılmaz, ağırlığı ve önceliği yüzde 90'lık bölümde kalan sınavsız öğrenci alan okullara vereceklerini bildirdi.

Haziran ayında tercih ve yerleştirme kılavuzu yayınlayacaklarını açıklayan Yılmaz, "126 binin üzerinde öğrenci sınavla öğrenci alan okullara yerleşecek. Geriye kalan 1 milyona yakın öğrenci de kendi muhitindeki okullara yerleşecek." diye konuştu.İLGİLİ HABERLER