Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Seçmen kaydı sorgulaması nasıl yapılır?10.5.2018 08:21:44
24 Haziran seçimlerine günler kala seçmen sorgulamaları sürüyor.

Kayıtlar cumartesi gününe kadar sorgulanabilecek ve bu tarihe kadar hataların düzeltilmesi için itiraz edilebilecek. Vatandaşlar muhtarlıklarda askıya çıkan listeler üzerinden seçmen kayıtlarına bakılabiliyor. Ancak bunun daha kolay bir yolu da var: e-Devlet üzerinden kontrol etmek...

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, T.C. Kimlik numarasının yer aldığı nüfus kağıdı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi belgelerden biriyle birlikte ülke içindeki PTT merkezleri ya da müdürlüklerine bizzat müracaat ederek e-devlet şifresini alabiliyor. Bu şifre ile seçmen kayıtlarına E-Devlet üzerinden ulaşılabiliyor.

Yurt içinde bulunan kaydınızı YSK'dan kontrol etmek için ise şu adımları izlemeniz gerekiyor: Sorgulamayı yeni kimlikle mi, yoksa eskisiyle mi yapacağınızı seçin, nüfusa kayıtlı olduğunu il, TC Kimlik Numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarası ve resimde gösterilen güvenlik kodunu girin.

Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi ise 22 Mayıs Salı günü tamamlanacak. Bu tarihte seçmenlerin oy kullanacağı yerler de 'ysk.gov.tr' adresi üzerinden ilan edilecek. 

NTVİLGİLİ HABERLER