Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

"Kandil harekatı göstermelik olur"12.6.2018 08:54:52
Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Kandil operasyonu hakkında "Kandil’e harekat için yakınında olmak lazım. O zaman da bölgede kimse kalmaz. Afrin gibi mevzi kazıp burayı savunmazlar. Yapılacak harekat çok sembolik bir şey olabilir” değerlendirmesini yaptı.


Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'in haberine göre İsmail Hakkı Pekin, Kandil bölgesine bilindik anlamda bir operasyonun yapılamayacağını dile getirdi. 

 

'Bu harekatın Afrin’e yapıldığı gibi bir süpürme harekatı olamayacağını, bunun için ciddi bir askeri güç gerekeceğini' kaydeden Pekin şunları söyledi:

“Kandil çok geniş bir bölge. Nokta olarak belli değilse harekat olmaz. Önceden yerleri belirlenir, istihbarat yapılır, nokta olarak hava hücum harekatı yapılır. Birlikler helikopterle indirilir. Kandil’e harekat için yakınında olmak lazım. O zaman da bölgede kimse kalmaz. Afrin gibi mevzi kazıp burayı savunmazlar. Yapılacak harekat çok sembolik bir şey olabilir” dedi.

 

'SEÇİMLE BAĞLANTISI AŞİKAR'

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da, Kandil’e harekatın iyi bir şey olduğunu ancak kara harekatının kolay olmadığını söyledi. Bölgenin geniş olduğunu, lojistik sağlamanın oldukça zor olduğunu belirten Yavuz, “Bu dönemde Kandil’e harekat yapmanın seçimle bağlantısı aşikar. Etkili olursa çok iyi bir şey. Psikolojik boyut hariç, yeterli etkiyi yaratabileceği de şüpheli” dedi.İLGİLİ HABERLER