Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Rektörden bütün aileye üniversitede kadro...24.6.2018 09:47:48
Tunceli'de Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek kız kardeşi Seda Gündüzalp için bir değil iki akademik kadro ilanı birden açtırıp, kazanmasını sağladığı, yeğenine de bir kadro açtığı iddiası gündemde.

Evli olduğu için soyadı İpek yerine Gündüzalp olan ve Elazığ’da ikamet eden kız kardeşi için Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek, Elazığ’a en yakın ilçe olan Pertek ve Çemişgezek ilçelerinde iki ayrı kadro açtırdı.

Gündüzalp’in ataması, “birincisi olmasa ikincisi garanti olsun diye açılan kadrolardan” Pertek Sakine Genç Yüksekokul’una yapıldı. Çemişgezek’teki kadroya ise herhangi bir atama yapılmadı. Gündüzalp’in hafta da 1-2 gün dersinin olduğu, diğer günlerde ise okula gitmediği iddia ediliyor.

BRANŞININ DIŞINDAKİ FAKÜLTEYE ATAMA

Cumhuriyet'ten Miyase İlknur'un haberine göre, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in kız kardeşi Seda Gündüzalp için çıkmış olduğu akademik ilandaki skandallar bununla da bitmiyor.

İpek’in, Munzur Üniversitesi bünyesinde eğitim fakültesi ve sınıf öğretmenliğiyle ilgili bir bölüm olmamasına rağmen, sınıf öğretmeni olan ve bu alanda doktora yapan kız kardeşi Seda Gündüzalp için Pertek’teki Meslek Yüksek Okulu’nda Yönetim ve Organizasyon bölümüne akademik kadro ilanı çıkarttığı öne sürülüyor. Üniversitenin web sitesinde, Çemişgezek ilçesindeki ilanın 9 Aralık 2016’da verildiği görülüyor. Bu şekilde Pertek ilçesine çıkarılan ilanda sıkıntı olması durumunda Çemişgezek ilçesinin yedekte bekletildiği ve Seda Gündüzalp’in atamasının garantiye alındığı görülüyor. Kız kardeş göreve atandıktan sonra jet hızıyla bölüm başkanı yapılıyor.

KİŞİYE ÖZEL İLAN

Hem Pertek ilçesi hem de Çemişgezek ilçesine çıkarılan ilan şartlarına bakıldığı zaman rektör Ubeyde İpek’in kız kardeşi Seda Gündüzalp’in doktora eğitimi tamamladığı “Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi alanında doktora yapmış olmak” şartıyla ilanın kişiye özel çıkarıldığına açık bir şekilde görülüyor.

İşin en ilginç yanlarından birinin de kız kardeş Seda Gündüzalp’in Pertek ilçesindeki akademik kadroyu kazanmasıyla birlikte Çemişgezek ilçesine herhangi bir alımın yapılmaması. Pertek ilçesine çıkartılan ilanın derecesi de özenle seçilmiş ve kadro ilanı 3. dereceden ilana çıkarılmış. Bu sayede hem maaşta ciddi bir artış söz konusu oluyor, hem de kişiye yeşil pasaport dahil birçok hak verilmiş oluyor.

BİR KADRO DA YEĞENİNE AÇMIŞ

Rektör Ubeyde İpek’in kız kardeşi için daha önce bölgedeki üniversite rektörleriyle akademik kadro için zaman zaman görüştüğü ve bu görüşmelerden olumsuz cevap aldığı iddia ediliyor. Munzur Üniversitesi Ubeyde İpek’in kız kardeşinin geçen yıllarda da Fırat Üniversitesi’nde de çeşitli akademik kadrolara başvuru yaptığı ve başarısız olduğu iddia ediliyor. Prof. Dr. Ubeyde İpek’in sadece kız kardeşi Seda Gündüzalp için değil yeğeni Elif Kılıç için de üniversitenin mühendislik fakültesinde kadro açtırdığı ve yeğenini de Munzur Üniversitesi Elektirik ve Elektronik Mühendisliği bölümüne aldırdığı konuşuluyor.

 


İLGİLİ HABERLER