Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Adnan Oktar'a büyük operasyon11.7.2018 07:56:20
Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar ve grubuna İstanbul merkezli 5 ilde sabaha karşı büyük operasyon başlatıldı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Adnan Oktar ve grubuna yönelik 4 ilde operasyon başlattı. Başlatılan operasyon kapsamında 235 kişi hakkında gözaltı karar verildi. Operasyon kapsamında Adnan Oktar'ın evine, canlı yayınların yapıldığı A9 TV'ye baskınlar düzenlendi. Oktar Çengelköy'deki evinde gözaltına alındı. Başsavcılık, Adnan Oktar'ın kaçmaya çalışırken yakalandığını açıkladı. Polis helikopteri ve deniz polisi de operasyona destek veriyor. Adnan Oktar'ın mal varlıklarına el konurken şirketlerine kayyım atandı.

BABUNA DA GÖZALTINA ALINDI

Türkiye’nin adına düzenlenen ilik bağışı kampanyası ile tanığı Oktar Babuna’nın da gözaltına alınan isimler arasında olduğu öğrenildi. Babuna, Oktar’ın televizyon programında ve katıldığı etkinliklerde sıklıkla boy gösteren bir isimdi.

EVİNDEN 100'E YAKIN SİLAH ÇIKTI

Adnan Oktar ve grubuna yönelik bu sabah başlatılan operasyon kapsamında Oktar'a ait ev araçlarda arama yapıldı. Aramalarda çeşitli marka ve çapta yüze yakın silah ele geçirildiği öğrenildi.

Oktar’ın Çengelköy’deki evinde yapılan aramalarda ele geçirilenler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Getirilenler arasında silahların da olduğu görüldü.

MAL VARLIĞINA EL KONULDU

Adnan Oktar'ın mal varlığına el konuldu. Kandilli'de 180 derece Boğaz manzaralı 30 dönüm orman arazisine kurulmuş bir villası, Cherookee ve Mercedes otomobilleri, Silivri Fenerköy'de 40 dönüm arazi üzerine kurulu çift yüzme havuzu bulunan bir çiftliği, çiftliğin garajında ise iki tane Grand Cheroki jeep, bir Mercedes, Kartal ve Siena marka otomobilleri olduğu belirtildi. 

Kandilli sırtlarındaki yaklaşık 30 dönümlük ormanlık arazi üzerine kurulu, saray gibi evine ulaşabilmek için, 750 metrelik özel bir yoldan geçildiği, yol boyunca her tarafta güvenlik kameralarının bulunduğu da belirtiliyor.

 

Gözaltılarla ilgili emniyetten yazılı açıklama yapıldı.

Adnan Oktar’a yöneltilen suçlamalar arasında ‘organize suç örgütü kurmak, uluslararası ajanlık, kara para aklama, tehdit, şantaj, inanç istismarı ve küçük çocuklara taciz’ iddiası yer alıyor. Operasyonda çok sayıda silah, çelik yelek ve zırhlı araca el konulduğu belirtiliyor. Emniyet’ten yapılan açıklamada da ”Adnan Oktar Suç Örgütü’ne yönelik 235 şüpheli hakkında operasyon başlatılmıştır” denildi.

ÖRGÜTÜN İKİ NUMARASI KAÇTI

Sabah ve Hürriyet’te yer alan haberlere göre, Adnan Oktar örgütünün 2 numaralı ismi Tarkan Yavaş’ın operasyon sırasında kaçtığı iddia edildi. Bilim Araştırma Vakfı’nın eski Başkanı olan Tarkan Yavaş, çocuklara cinsel istismar, dolandırıcılık ve uluslararası ajanlık başta olmak üzere 20 suçtan aranıyor. Emniyet yetkililerinin verdiği bilgilere göre; Tarkan Yavaş’ın silahlı olduğu iddia edildi.

 

Adnan Oktar’ın Çengelköy’deki villasından kaçmaya çalışırken yakalandığı öne sürüldü.


Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre ise kamuoyunda ‘kedicikler’ olarak bilinen kadınlar ile sık sık gündemde yer alan Adnan Oktar ve müritlerinin gözaltına alındığı operasyon sabaha karşı gerçekleştirildi.

 

İLGİLİ HABERLER