Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Temmuz'da 39 kadın öldürüldü, 433 çocuk istismara uğradı!10.08.2018 12:12:54
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Temmuz ayı kadın ve çocuklara dönük cinayet, şiddet ve cinsel suçlara ilişkin raporunu açıkladı. Buna göre, erkekler Temmuz ayında 37 kadını öldürdü, 433 çocuk cinsel istismara, 41 kadın ise cinsel saldırıya maruz bırakıldı.

Basında yer alan haberlerden derlenen raporda, Haziran ayına göre kadın cinayetlerinde çok az bir düşüşün yaşandığı belirtilerek, şöyle devam edildi:

“Kadına yönelik şiddetin en büyük artış sebeplerinden biri kadın cinayetlerinin, ölümlerin aydınlatılmaması. Temmuz ayında yaşanan kadın cinayetlerinden 16’sının nedeni tespit edilemezken,10’u şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti.”
Şüpheli ölümlerde artış yaşandığının da vurgulandığı raporda, şu bilgiler paylaşıldı:

“2018 yılının Ocak ayından itibaren 75 şüpheli ölüm gerçekleşti. İlgili mercilerin görevini yerine getirmeyip, şüpheli ölümlerin gerçek cinayet sebepleri olarak ortaya çıkmaması halinde ise şiddetin boyutu artmaya devam ediyor.

Kadınların 16’sının neden ve kim tarafından öldürüldüğü tespit edilmezken, 10’u intihar veya başka bir sebep gösterilerek şüpheli ölüm olarak kaydedildi. Temmuz ayında 41 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınların 29’u tanımadığı kişiler tarafından saldırıya uğradı. Kadınlardan 7’si kendi hayatına dair karar almak isterken, 1’i boşanmak istediği için ve 3’ü ekonomik gerekçelerle öldürüldü.”

Raporda Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 392 çocuğun cinsel istismar sonucu hamile kaldığının ortaya çıktığı da hatırlatılarak, Temmuz ayında 433 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldığı açıklandı. Bunun asıl sayı olmadığı daha da fazla olduğunun da altı çizilerek, Temmuz ayında 41 kadının da cinsel şiddete maruz bırakıldığı belirtildi. 

 
İLGİLİ HABERLER