Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Rize'den Trabzon'a yüzen boğayı Haluk Levent satın aldı27.8.2018 21:34:19
Kurban Bayramı'nda Rize'den Trabzon'a kaçan boğanın sahipleri, hayvanı kesmek istemediklerini söyledi.

Rize’nin İyidere ilçesinde, Kurban Bayramı’nın birinci günü hayvan pazarından kaçan, bayramın dördüncü günü de Trabzon’un Sürmene ilçesi sahilinde denizde bulunan boğanın sahipleri, boğayı kesmek istemediklerini söylediler. Boğaya “Kara şahin” adını verdiklerini söyleyen diğer ortak Zekeriya Balık ise “Bu olanlardan sonra hayvanı kesmeye belki de kimsenin gönlü razı gelmez. 3 gün suda kaldı, o kadar yüzdü. Şimdi ahırda ona iyi bakmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Boğayı satın aldıklarını açıklayan sanatçı Haluk Levent, “Yarın İzmir Kemalpaşa Çiftlik Hayvanlarının barınağına gönderme kararı aldık” dedi.

Rize’nin İyidere ilçesi Hazar Mahallesi’nde kurulan kurbanlık pazarına ortaklarınca getirilen boğa, bayramın ilk günü ipten kurtulup kaçtı. Sahiplerinin peşine düştüğü boğa, pazardaki duvarı da aşıp dereye düştü ve bölgeden uzaklaştı. Arama çalışmaları sürerken bazı görgü tanıkları, boğayı İyidere ilçesinde denizde gördüklerini söyledi. Hayvanın sahipleri, Rize-Trabzon arasındaki kıyı şeridinde boğayı aramaya başladı.

SÜRMENEDE’DE KIYIDA FARK EDİLDİ

Kurban Bayramı’nın 4’üncü günü bazı vatandaşlar, boğayı kaybolduğu yere 23 kilometre uzaklıktaki Trabzon’un Sürmene ilçesinde, kıyıda ıslak halde fark etti. Vatandaşların yanına yaklaşmaya çalıştığı kurbanlık boğa, ürküp sahile doğru yöneldi, denize daldı.

Yüzerek kıyıdan uzaklaşan boğa, denizde balıkçı teknesinin yakınlarına kadar ulaştı. Teknedekiler gördükleri manzara karşısında şaşkınlık yaşayıp, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na haber verdi, yardım talep etti. Çağrı üzerine bölgeye sevk edilen sahil güvenlik ekipleri, çevredeki balıkçıların da yardımıyla boğayı, yaklaşık yarım saatlik uğraşlar sonucu sudan çıkardı.

Kıyıya çekilen ve suda uzun süre kaldığı için bitkin düştüğü gözlenen boğa, veteriner kontrolünün ardından vinç yardımıyla yola çekilip, sahibine teslim edildi. Boğanın 3 gün boyunca denizde kaldığı belirtildi.

‘DENİZDE BOĞAMIZIN OLDUĞUNA KİMSEYİ İNANDIRAMADIK’

DHA’dan Fatih Turan’ın haberine göre, hayvanın ortaklarından Metin Yalçın, boğayı Rize’deki denizde bir ara gördüklerini sonrasında ise gözden kaybettiklerini söyledi.

Yalçın, “İlk gün ilçede, stadın oradan denize girdiğini görenler olmuş. Gittik, göremedik. İkinci gün denizde gördük ama sonra gözden kayboldu. Gemi gibi yüzüyordu. Sahil Güvenlik, aradı bulamadı. Denizde boğamızın olduğunu ilk başlarda kimseye inandıramadık. Sonra görüntüleri güvenlik güçleriyle paylaşıp ikna etmeye çalıştık” dedi.

Sahil güvenliğin boğayı denizden çıkardıktan sonra kendilerine haber verdiğini aktaran Yalçın, “Bayramın 4’üncü günü, Sürmene’de balıkçılar denizde görmüş, Sahil Güvenlik kurtarıp kıyaya çekmiş, bize haber verdiler. Biz de Sürmene’ye gittik. Balıkçıların demelerine göre kıyıdan baya bir açıkta boğayı fark etmişler. Kıyıya çekilen danamızı vinç yardımıyla yola çıkardık” diye konuştu.

‘BOĞAMIZ KOMANDO OLMAYA ADAY’

Sağlık kontrolü yapılan boğanın durumunun iyi olduğunu dile getiren Metin Yalçın, “Çok güçlü bir bünyesi olduğu için, o kadar tuzlu su yutmasına rağmen yine ayakta, hiçbir hamlığı yok. 3 gün denizde kaldı, yüzmede dahi ülkemizi en iyi şekilde temsil eder. Boğamız komando olmaya aday. Arkadaşlar da inanmadı ‘Bir dana 3 gün denizde nasıl kalır?’ diyorlar. Öyle bir hızlı yüzüyor ki; ben bile şaşırdım” dedi.

‘KESMEYE KİMSENİN GÖNLÜ RAZI GELMEZ’

Boğanın diğer sahibi Zekeriya Balık ise boğayla ahırında ilgilendiğini sağlığının iyi olduğunu söyledi. Balık, “Hayvana ‘Kara şahin’ adını verdik. Bu olanlardan sonra hayvanı kesmeye belki de kimsenin gönlü razı gelmez. 3 gün suda kaldı, o kadar yüzdü. Yani ‘Kara şahin yüzdü’. Şimdi ahırda ona iyi bakmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

HALUK LEVENT: BOĞAYI SATIN ALDIK

Twitter hesabından açıklama şarkıcı Haluk Levent, boğayı satın aldıklarını belirtti. Levent, paylaşımında “Rize’den denize atlayıp 3 gün yüzerek Trabzon’dan çıkan Dana’yı satın aldık. 
Yarın İzmir Kemalpaşa Çiftlik Hayvanlarının barınağına gönderme kararı aldık. Adını “Ferdinand” koyduk. Bir çizgi film’de dana’nın adı idi. O da kaçıyordu böyle” ifadeleri kullandı.İLGİLİ HABERLER