Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Uyuşturucuya başlama yaşı 9'a kadar indi...10.10.2018 14:42:53
Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Platformu Başkanı Yasemin Öney Cankurtaran, Türkiye’nin sentetik uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa’da birinci olduğuna ve madde kullanımına başlamanın 9 yaşına kadar indiğine dikkat çekerek, “Milli seferberlik ilan edilmesi çağrısı yaptı.

Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Platformu Başkanı Yasemin Öney Cankurtaran’dan yaklaşan yerel seçimler öncesinde dikkat çekici bir öneri geldi. Cankurtaran, önerisinin bütün partilere yönelik olduğunu söyleyerek “Türkiye, sentetik uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa birincisi. Uyuşturucu kullanımına başlamanın alt sınırı 9 yaşına kadar inmiş durumda.  Birleşmiş Milletler'in (BM) verilerine göre, Türkiye'de uyuşturucu kullanımı 2011'den bu yana 17 kat arttı.  Yine resmi verilere göre Türkiye’de 2007-2016 arasında 2 bin 148 kişi uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak gerçek sayının daha fazla olduğunu düşünüyoruz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“UYUŞTURUCUYA KARŞI MİLLİ SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ”

“3-4 lira gibi rakamlara bile bulunan sentetik uyuşturucuların sokaklara inmesiyle birlikte yoksul semtlerde de uyuşturucu kullanımı adeta patladı. Asıl milli seferberlik ilan edilmesi gereken bir konu varsa o da uyuşturucuyla mücadeledir. Çünkü bu sorun geleceğimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi ve aile birliğimizi tehdit ediyor.”

“BELEDİYELERDE UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE GÖREV ALMALI”

Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede Amatem’lerin tek başlarına  yetersiz kaldığını belirten Cankurtaran, “Çoğunda yer bulmak bile mümkün olmamaktadır. Uyuşturucu bağımlığı güvenlik ve sağlık sorunu olmasının dışında aynı zamanda bir sosyal sorundur. Bu mücadelede belediyeler de görev almalıdır. Yapılacak yasal düzenlemeyle  uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele belediyelerin asli görevi yapılmalıdır. İl ve büyük ilçe belediyelerinde  'Bağımlılığa Karşı Rehabilite  Merkezleri' kurulması zorunlu kılınmalıdır” diye konuştu.    İLGİLİ HABERLER