Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

CHP'li vekil, 'köylülerin jeotermal direnişi'ni Meclis gündemine taşıdı...5.12.2018 15:23:59
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, jeotermal enerji santraline karşı çıkan köylülere jandarmanın müdahalede bulunmasını Meclis’e taşıdı.

Meclis’te konuşma yapan Bülbül, jandarmanın köylülere sert müdahalede bulunduğunu belirterek, “Müdahale sonucu yöre halkından Leyla Cihanşen, Fatma Barlas ve Ceride Barlas yaralanmıştır. Köylülerin en masumane hak arayışına karşı jandarmanın müdahalesi kabul edilemez. Güvenlik kuvvetleri halka zarar verenleri korumamalıdır. Halkın mal ve canını korumak için vardır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormak istiyorum; Köylülerimize müdahale emrini kim verdi? Orantısız güç uygulayan kolluk gücü hakkında soruşturma açılacak mı? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sormak istiyorum; Yöre halkının bu kadar tepkisine rağmen rağmen bu JES projesine devam edecek misiniz?” diye konuştu.

 

Efeler'in kırsal mahallesi Kızılcaköy'de, tarım arazileri üzerine jeotermal enerji santrali kurmak isteyen firma yetkilileri, bazı kişilerden satın alınan 31 dönüm arazinin etrafına tel örgü çekilmesi için geçen pazartesi günü öğle saatlerinde görevlileri iş makineleriyle bölgeye gönderdi.

Olumsuzluk yaşanmaması için jandarma ekipleri de mahallede önlem aldı. Şirket çalışanları, arazinin etrafını tel örgüyle çevirmek için çalışmaya başlarken, mahalleli de onları engellemeye çalıştı. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu çıkmadan yapılan çalışmanın yasaya aykırı olduğunu öne süren mahalle halkı, şirket yetkilileriyle tartıştı. Jandarma ise bölgede önlem aldı.

 

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

Firma yetkilileri dün gece arazinin etrafını tel örgüyle çevirdi. Tepkili mahalleli, bu sabah şirket çalışanlarının tel örgüsünü görünce ortam yine gerildi. Yaklaşık 150 kişilik grup, sloganlar atarak jandarmanın üzerine doğru gelince güvenlik güçleri biber gazı sıktı. Durup gerileyen topluluk, beklemeye başladı. Mahalle halkı, vali ile görüşmek istediklerini ve gelmeden ayrılmayacaklarını söyledi.İLGİLİ HABERLER