Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Çöken sadece bina mı?10.02.2019 23:39:06
Kartal'da çöken bina, arama kurtarma faaliyetlerinden, kentsel dönüşümden imar affına, siyasetçilerin sorumsuzluğundan rant odaklı belediyeciliğe kadar Türkiye'nin önemli sorunlarını bir kez daha acı şekilde göz önüne serdi.

Kartalda 6 Şubat Çarşamba günü çöken binadaki arama kurtarma çalışmaları 72 saat sonra tamamlandı. 21 vatandaşımızı yaşamını yitirdi. Benzer olaylarda olduğu gibi yine ne yerel yönecilire, ne bürokratlar, ne de siyasi iktidardan kimse sorumluluğu almadı. Büyük depremler yaşamış olan Türkiye'de tek bir binada bile arama kurtarma çalışmalarının ne kadar ağır ilerlediği ortaya çıkarken siyasetçiler yaşamını yitirenlerin cenaze namazında bile nutuk atmaktan geri durmadı. İstanbul valisi ise çalışmaların tamamlanması nedeniyle yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanından, TBMM Başkanına, İçişleri Bakanından İBB Başkanına kadar iktidar mensuplarına teker teker teşekkür etti. 

21 CAN...

Kartal'da çöken binada aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu 21 kişi can verdi.Arama kurtarma çalışmaları 934 personel, 227 araç ve 8 arama-kurtarma köpeği ile yapıldı. .

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kartal Belediyesi yerine Çakabey İmam Hatip Ortaokulu'nda kriz merkezi oluşturdu. 

Vali Yerlikaya, arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini duyurduğu açıklamasında iktidar mensuplarına teker teker teyekkür etti. Vali Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Binalı Yıldırım, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'ya arama kurtarma çalışmalarını ziyaret ederek bizlere verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. Olayın başlangıcından sonuna kadar kriz merkezinde bizzat çalışarak hem merkezi hem de arama kurtarma çalışmalarını koordine eden İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a minnettarız. Çok teşekkür ediyoruz. Sayın İçişleri Bakan Yardımcımız İsmail Çataklı'ya, milletvekillerine, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanımıza ve siyasi parti temsilcilerine teşekkür ediyoruz." dedi. 

ÇÖKMESEYDİ AFFEDİLECEKTİ...

 Kartal'da çöken bina için 24 Haziran seçimlerinden önce çıkarılan imar affına başvuru yapıldığı ortaya çıktı. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, çöken bina hakkında yıkım kararı olmadığını belirterek  "O çöken binanın karşısında iki tane bina, riskli yapıya başvurdu ve Kartal Belediyesi tarafından yıkıldı. Kartal Belediyesi'nde yıkım kararı olan hiçbir bina, ayakta değildir. Bunu net söylüyorum. Dolayısıyla bu binanın da riskli raporu söz konusu değil. Yıkım isteği söz konusu değil ama imar barışına başvuru söz konusu" dedi.

KAÇAK KATLAR AKP'Lİ SEKMEN DÖNEMİNDE

Çöken Yeşilyurt Apartmanı 1992 yılında 5 kat üzerinden ruhsat izni aldı. Yasal ruhsat iz alınırken Kartal Belediye Başkanı SHP'li Mehmet Ali Büklü'ydü.Büklü'den sonra 1994 yılında dönemin Refah Partisi adayı Mehmet Sekmen Kartal Belediye Başkanı seçildi. Bina sahipleri gibi Erzurum Pazaryolu nüfusuna kaylıtlı olan Mehmet Sekmen döneminde (1998) binaya 3 kat kaçak olarak ilave edildi.

1999 yılında tekrar Kartal’da başkan seçilen Mehmet Sekmen  2002 yılında AKP'den milletvekili oldu. 2007’de ikinci kez seçilen ve hakkında çok sayıda yolsuzluk iddiası bulunan Sekmen, 2014 yılında AKP’den Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Sekmen, 31 Mart yerel seçimleri için AKP’nin tekrar Erzurum adayı.

İMO: "ASIL SEBEP İMAR AFFI"

Kartal’da çöken binanın altında yatan asıl sebebin imar affı olduğunu belirten İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna,  imar affıyla birlikte Kartal’daki gibi kaçak katlı, ruhsatsız birçok yapının affedilmesinin önünün açıldığına işaret etti. 

Kartal’daki binanın da 1992’de 5 kat için ruhsat aldığını, 1998’de ise hesap kitap yapılmadan üzerine yeni katlar eklendiğini belirten Suna “5 kata göre yapılmış binanın kolonları yeni katları taşıyamayınca da bina kendi kendine çöktü. Bu durum daha önce Konya, Diyarbakır ve İstanbul Zeytinburnu’nda da yaşandı” dedi.

Erdoğan’ın çözüm için söylediği kentsel dönüşümün Türkiye’de ne yazık ki rantsal dönüşüm haline getirildiğine vurgu yapan Suna, “Türkiye ve İstanbul deprem riski altında. Acilen yapı envanteri çıkarılarak risk sıralaması yapılıp harekete geçilmeli. Sizin sağlam ve güvenli olmayan tüm binaları yıkıp yeniden yapmanız ekonomik açıdan da zaman açısından da yapmanız çok zor. Ama yapı envanteri çıkarıp risk sıralamasına göre bu binaları güçlendirmeliyiz” dedi. 

 İLGİLİ HABERLER