Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Yine UH-1 kazası...Son 21 yılda İstanbul'da düşen 6’ncı helikopter11.02.2019 21:35:33
İstanbul Çekmeköy'de Kirazlı Mahallesi'nde site içine düşen, içindeki 4 askerin şehit olduğu helikopterin modeli de UH-1 çıktı. 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinden çıkarılması planlanan UH-1 tipi bir helikopter de en son 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düşmüş, 5 asker şehit olmuştu.

Dört askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili ilk resmi açıklamayı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptı. 

Vali Yerlikaya, "Saat 18.51 itibariyle 4. Kara Havacılık Alayına ait askeri helikopter bilinmeyen bir sebepten dolayı Çekmeköy’deki site içerisine düştü. 4 Askerimiz yaralı olarak hastaneye ulaştırılmıştı. Maalesef İl Sağlık Müdürümüzün verdiği bilgiye göre 4 askerimiz şehit oldu" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından ise helikopterin tipi de açıklanarak, “İstanbul / 4'üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopterimiz, henüz bilinmeyen bir nedenle Çekmeköy’de kaza kırıma uğramıştır. Kazada 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır” ifadeleri paylaşıldı.

BİR YIL SONRA ENVANTERDEN ÇIKIYOR

Düşen helikopterin modeli de UH-1 çıktı. Bu askeri helikopter, son 21 yılda İstanbul'da düşen 6’ncı helikopter oldu. İstanbul'da 26 Kasım 2018 tarihinde de 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait olan UH-1 tipi askeri helikopterin Sancaktepe ilçesi Sarıgazi Mahallesi'nde düşmesi sonucu 5 asker şehit olmuştu.

2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinden çıkarılması planlanan UH-1 tipi bir helikopter de en son 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düşmüştü. 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait olan UH-1 tipi askeri helikopterin o tarihte Sancaktepe ilçesi Sarıgazi Mahallesi'nde düşmesi sonucu 5 asker şehit olmuştu. 

EN SON ÜRETİMİ 1976 YILINDA YAPILDI

Dünyada birçok ülke tarafından hala kullanılmaya devam eden ve Vietnam savaşının simgelerinden olan UH-1'ler arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. İlk uçuşunu 22 Ekim 1956'da yapan UH-1'ler 1959 yılında Amerikan Ordusu'nun hizmetine girdi. En son üretimi 1976 yılında yapılan UH-1’lerin o yıl üretim hattı kapandı.Bell helikopterleri serisinin öncüsü olan UH-1'ler Vietnam Savaşı'nda kullanılmak üzere yeniden tasarlandı. ABD, UH-1 tipi helikopterleri 2004 yılından itibaren kullanmama kararı aldı.İLGİLİ HABERLER