Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Venezuela Büyükelçisi: “Türkiye’nin dayanışması güç veriyor”12.2.2019 23:18:02
Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi: Başkan Maduro’nun da ifade ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti tarihi ders niteliğindedir.

-Venezuela’da son durum ne?

-ABD ve müttefiklerinin Venezuela’daki amaçları tam olarak ne, Venezuela neden hedefte?

-Ve…Türkiye’nin Venezuela için önemi…

Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Yön Haber Editörü Ali Bahtiyar’ın sorularını yanıtladı.

ABD ve müttefiklerinin Venezuela’daki amaçları tam olarak ne, Venezuela hedefte?

ABD geçmişte Latin Amerika’yı arka bahçesi olarak görüyordu. Bugün bütün dünyayı böyle görüyor.

1822’de Bolivar, “Özgürlük özgürlük vaadiyle gelenler bu toprakları zehirleyecekler, veba getirecekler” demişti. Bu doktrin bugün de geçerli. Bolivar devrimini alt edemediler. Darbe girişiminde de bulundular başarılı olamadılar.

Bugün Venezuela’nın yaşadıkları bir hükümeti alt etme projesinin çok ötesinde. Aslında amaç bütün bölgeyi ele geçirmek. Avrupa’da sol çöktü. Venezuela’da bir sol alternatif doğduğu için bu topraklara saldırıyorlar.

ABD’nin amacı zaten Trump'ın Venezuela Özel Temsilcisi olarak atadığı Elliot Abrams’tan belli. Abrams savaş suçlusu. 2002 yılında Devlet Başkanımız Hugo Chávez’e karşı darbe girişimini yönetmiş biri. ABD’nin amacı askeri müdahale.

Hatta mu müdahale için ABD askeri ve parasını da kullanmayı düşünmüyorlar. Venezuela’nın el konan paraları ile Brezilya ve Kolombiya’nın askerlerini kullanalım düşüncesi de tartışılıyor ABD’de.

Ancak bir askeri müdahale yapabileceklerine ben kesinlikle inanmıyorum. Bu ABD için felaket olur. Ben geri adım atacaklarını düşünüyorum.

Ülkede şu anda durum ne?

Şu anda tarihin en büyük ekonomik krizini yaşıyoruz. Yaptırımları yaşıyoruz. Venezuela halkının 18 milyar dolarına el konuldu. Petrol şirketlerinin alacaklarımıza el konması kelimenin tam anlamıyla hırsızlık.

İnsani yardım bahanesiyle bir koridor açmaya çalışıyorlar. Sonra da darbe için ortam hazırlamaya çalışacaklar.

Halkın gıdaya ulaşmasındaki sıkıntıların aşılmasında olumlu gelişmeler oldu.

Özellikle Türkiye’nin çok desteği oldu. Şuanda Türk ürünleri kullanılıyor ülkemizde.

Bazı uluslararası haber ajansları sanki ülkede iki hükümet varmış gibi haber geçiyorlar…

Paralel hükümetin hiçbir anayasal dayanağı yok. Basında çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. Dünyanın yüzde 75’i Başkan Maduro’yu destekliyor. Dünya’nın sadece yüzde 25’i anayasal dayanağı olmayan paralel hükümeti destekliyor. Tüm Avrupa yanımızda mesajları veriyorlar ancak Avrupa’nın yüzde 44’ü Maduro’nun yanında.

Türkiye Venezuela’nın yanında duruyor. Bu süreçte Türkiye’nin Venezuela için önemi nedir?

Türkiye her türlü dayanışmayı ülkemize gösteriyor.

Bu ülkedeki insanların sağcı, solcu, Müslüman, ateist ayrımı olmaksızın sempati ve desteğini hissettik ve gördük.

Türkiye’nin dayanışması güç veriyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihine bakınca iki ülkenin benzerlikleri ortaya çıkıyor. Başkan Maduro’nun da ifade ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti tarihi ders niteliğindedir.  Bu tarih halkınızın kemiklerine işlemiş. Sürekli direnme durumundasınız. Türkiye Cumhuriyeti enkaz içinde doğdu. Kadın erkek birlikte mücadele etti. Bu mücadele sürekli hale geldi. Avrupa emperyalizminin pençesinden kurtulmak için bu mücadeleyi sürdürdü ve başardı. AB ve ABD’nin emperyalist düşünceleri geçmişte kalmadı. Kim diyebilir ki 15 Temmuz’un arkasında NATO yoktu. O uçaklar NATO’nun izni olmadan nasıl kalkabilir? NATO’nun izni olmadan sinek uçamaz.

 

İLGİLİ HABERLER