Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Yeni askerlik sisteminde neler var?27.06.2019 17:38:21
Yeni askerlik sistemi 26 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki yeni sistemde askerlik nasıl olacak? Süresi ve şartları neler? Kimler bedelli askerlik yapabilecek?

Son aylarda gündem olan ve siyasetçiler arasında sıkça görüşmelere sebep olan yeni askerlik sistemi 26 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Askerlik artık 6 ay yapılacak

Lisans ve üzeri eğitimini tamamlayanlar için belirlenen kısa dönem askerlik kaldırıldı.

1 aylık temel eğitim sonrasında 5 ay daha askerlik yapanlar terhis olabilecek.

İsteyenler ve şartlara uygun olanlar ise 6 aylık sözleşme ile 2000 lira aylık alarak askerliğini 12 aya tamamlayacak.

Sınır bölgelerinde görev alan askerler için aylık harçlık 3000 lira olacak.

 SÜREKLİ BEDELLİ ASKERLİK

Yeni sistem ile sürekli bedelli askerlik de yürürlüğe girdi. 20 yaşını dolduranlar 31 bin lira ödeme yaparak 1 aylık temel askerlik eğitimini aldıktan sonra terhis olabilecek. Doktor ve öğretmenler ise 1 aylık temel mecburi eğitimi aldıktan sonra görevlerine devam ederek askerliklerini tamamlayabilecek.

CEZALAR TEK SEFERLİK AFFEDİLECEK

Bakaya ve yoklama kaçaklarının cezaları bir sefere mahsus olmak üzere affedilecek ve isteyenlere 31 bin lira karşılığında bedelli askerlik yapmalarına müsade edilecek. 

YEDEK ASTSUBAYLIK DÖNEMİ BAŞLADI

Yedek subaylığın yanısıra yedek astsubaylık dönemi de başlamış oldu. Yedek astsubaylar 2 ay temel, 10 ay da kıta görevi yapacak. İsteyenler yedek astsubaylıktan astsubaylığa geçebilecek.İLGİLİ HABERLER