Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Kılıçdaroğlu'ndan madencilere: Çevrecilerle diyalog kurun13.9.2019 09:11:20
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, madencilik sektörü temsilcilerini kabul etti…

Görüşmede madencilik sektörü temsilcileri, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına karşı başlatılan eylemin yurt genelinde bütün madenlere karşı linç kampanyasına dönüşmesi endişesi taşıdıklarını ifade ettiler.

Kılıçdaroğlu ise çevre hassasiyetlerini dikkate alan, iş sağlığı ve güvenliğine özen gösteren her türlü madenin üretilerek ekonomiye kazandırılmasından yana olduklarını belirterek madencilere çevreci örgütlerle diyalog kurma tavsiyesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu bu iletişimin kurulması noktasında biz hakem rolü üstlenmeye, her türlü katkıyı sunmaya da hazırız, diyerek şunları dile getirdi:

“Anayasımıza göre, madenlerin tasarrufu devletindir. Bu yüzden, madenlerimizin, çıkarılmasına, ekonomiye kazandırılmasına parti olarak kesinlikle karşı değiliz. Aksine, çevre hassasiyetlerini dikkate alan, iş sağlığı ve güvenliğine özen gösteren her türlü madenin üretilerek ekonomiye kazandırılmasından yanayız. Son dönemde gelişen çevre hareketlerinde de parti olarak bu çerçevede hareket ettik. Ancak parti olarak, çevre hassasiyetlerini ön plana çıkaran sivil toplum kuruluşlarıyla, madencilik sektörü arasında diyalog kurulmasından yanayız.

Madencilik sektörüyle, çevre örgütleri arasında faydalı olacağına inandığımız bu iletişimin kurulması noktasında biz hakem rolü üstlenmeye, her türlü katkıyı sunmaya da hazırız. Diyalog olursa, kamuoyunda madenlerimiz konusunda oluşan bilgi kirliliğinin de önüne geçilir.”


Sektör temsilcilerinin komisyon talebine olumlu yaklaşan Kılıçdaroğlu’nun “Böyle bir komisyonun kurulması bu aşamada faydalı olabilir” dediği öğrenildi.İLGİLİ HABERLER