Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Koronavirüs önlemleriyle ilgili 'sahte genelge' hakkında açıklama16.3.2020 12:19:40
Sosyal medyada koronavirüs önlemleri kapsamında "tüm iş yerlerinin kapatılacağı" gibi ifadelerin yer aldığı sahte 'Sağlık Bakanlığı genelgesiyle' ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur'dan açıklama geldi.

Sosyal medyada Sağlık Bakanlığı genelgesi gibi oluşturulmuş sahte belgeler dolaşıma sokuldu. Asılsız belge kısa sürede çok sayıda hesaptan paylaşıldı.  

 Söz konusu belgede, Sağlık Bakanlığı'nın tüm iş yerlerine genelge yollayarak faaliyetlerine son verme çağrısı yaptığı ifadeleri yer aldı.

 YALANLAMA GELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sahte genelgeyle ilgili, "Sosyal medya ve Whatsapp’tan yayılan “GİZLİ” belge GERÇEK DIŞIDIR. Panik yaratacağı bilinerek UYDURULMUŞTUR. Güven kaybına yol açarak, 82 milyonun zaafa düşmesini amaçlayanlar var. Hassasiyetinizle oynayanlar var. Şans tanımayın. DOĞRU HABER, RESMEN YAPILAN AÇIKLAMADIR" dedi.

Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ilgili paylaşımla ilgili olarak "Bu belge sahte, bu haber yalan. Kesinlikle itibar etmeyiniz. Hesabın kapatılması için Twitter nezdinde gerekli işlem başlatıldı, sizler de lütfen şikayet ediniz." ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, koronavirüs ile ilgili sosyal medyada yapılan provokatif paylaşımlarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, genel güvenliği ve iç huzuru tehdit eder mahiyetteki maksatlı yayın, yalan haber ve paylaşımlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri de, son dönemde dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili sosyal medyada yapılan asılsız paylaşımların tespitine ilişkin çalışma başlatmış, kamuoyunu endişeye düşürme amaçlı paylaşım yapan 29 kullanıcıyı, gerekli işlemler için ilgili birimlere bildirmişti.

İLGİLİ HABERLER