Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

80 baro ve TBB: Seçim sistemi değişikliği girişimi durdurulsun19.5.2020 20:42:47
Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 ilin baro başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan baroların seçim sistemine yönelik yapılmak istenen değişiklik girişimlerine tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği, (TBB) baroların yapısında ve seçim sisteminde yapılması planlanan değişikliğe ilişkin baro başkanları ile toplantı yaptı. Video konferans yöntemi ile düzenlenen toplantıda TBB yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere 80 ilin baro başkanlığı, Avukatlık Kanunu’nda yer alan baroların seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmadıklarını ve bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini istedi.

‘ASIL MUHATAP BAROLAR VE TBB’DİR’ 

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve 80 ilin (Gümüşhane ve Bayburt’ta tek baro var) baro başkanları tarafından yapılan açıklamada, mesleki sorunların tahammül edilemez noktaya ulaştığı ifade edilerek, “Avukatlık Kanununda barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor, bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz” denildi.
Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatabın Barolar ve TBB olduğunun belirtildiği açıklamada, “Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 Baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır” ifadelerine yer verildi.İLGİLİ HABERLER