Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Çoklu baro görüşmelerinde izdiham2.7.2020 17:25:04
Koronavirüs önlemlerine uygun hazırlanan ancak yoğun katılım nedeniyle kalabalığın oluştuğu tartışma çıktı. Milletvekilleri sert tepki gösterirken, toplantının ertelenmesini talep etti. Komisyon görüşmelerine, 15 dakika ara verildi.

TBMM Adalet Komisyonu, AKP ve MHP'nin 'Çoklu Baro' kanun teklifini görüşmek için toplandı. Toplantıo, salgın riski nedeniyle, Meclis'te en büyük salona sahip olan Plan ve Bütçe komisyonu salonunda yapıldı. Koronavirüs önlemlerine uygun hazırlanan ancak yoğun katılım nedeniyle kalabalığın oluştuğu tartışma çıktı. Milletvekilleri sert tepki gösterirken, toplantının ertelenmesini talep etti. Komisyon görüşmelerine, 15 dakika ara verildi.

Avukatlık Kanunu ve baroların yapısına ilişkin kanun teklifi, Adalet Komisyonu’nda bugün 16.00’da görüşülmeye başlanacaktı. Yoğun katılım olması öngörülen teklif görüşmeleri, TBMM’nin en büyük komisyon salonuna alındı. Komisyon toplantısı için hazırlık yapılan salonda, koltuklar azaltıldı. Her masaya bir koltuk ayrıldı. Milletvekilleri dışında da sadece 20 koltuk ayrıldı. Ancak milletvekillerinin yoğun katılımıyla kalabalığın oluştuğu salonda, salgın riski gündeme geldi. Muhalefet milletvekilleri, salgın riski nedeniyle tepki gösterdi. Komisyon Başkanı’nın riske karşı önlem aldıklarını söylemesi üzerine milletvekilleri daha sert tepkiyle karşıladı ve komisyonun ertelenmesini istedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, komisyon görüşmeleri için grup toplantı salonunu önerdiklerini söylerken HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bu ortamın sağlıklı olmadığı büyük bir gerçek. Baroların yürümesine karşı Ankara Valiliği 15 günlük yasak ilan etmiş, baroların girmesini engellemek için yasak ilan edilirken milletvekilleri tıkış tıkış komisyon toplantısı yapıyor” dedi. Komisyon Başkanı, yeni düzenin sağlanması için 15 dakikalık ara verdi.İLGİLİ HABERLER