Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

ILO: Gençlerin gelecek endişesi büyüdü...13.8.2020 14:08:05
Gençlerin yüzde 70’ten fazlasının salgınla bozulan eğitimi, dünya geleceğini tehdit ediyor.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Olcay Büyüktaş, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) araştırmasını yazdı. Araştırma pandeminin gençler üzerindeki etkisini konu alıyor. Büyüktaş’ın yazısına göre;

ILO’ya göre, salgının gençler üzerindeki orantısız etkisi eşitsizlikleri ve tüm neslin üretim potansiyelini azaltan riskleri artırdı.

Gelecek endişesi büyüdü

ILO’nun raporuna göre, gençlerin yüzde 38’i gelecekteki kariyer beklentilerinden emin değil ve krizin işgücü piyasasında daha fazla engel oluşturacağına, okuldan işe geçiş sürecini uzatacağına inanıyor.

Gençlerin yüzde 70’ten fazlasının salgınla bozulan eğitimi, dünya geleceğini tehdit ediyor.

Türkiye’de durum kritik

ILO raporda 267 milyon gencin ne bir işte çalıştığını ne de eğitim gördüğünü açıklamıştı. TÜİK’e göre ülkede gençlerin yüzde 30’u aynı durumda.

Yalnız gençler değil gelecek de risk altında. Pandeminin gençlerin zihinsel sağlıkları üzerinde etkisi olduğuna dikkat çekilen raporda ankete katılan gençlerin yüzde 50’sinin muhtemelen anksiyete veya depresyona maruz kaldığını, yüzde 17’nin ise muhtemelen bundan etkilendiğini ortaya koydu.

TÜİK verilerine göre, 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 11 milyon 693 bin kişi. 15- 24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.6 puanlık artışla yüzde 24.9 oldu.

Ülkedeki işsiz genç sayısı 1 milyon 30 bine yükseldi. İstihdam oranı da 6.8 puan azalarak yüzde 26.6 olarak gerçekleşti. Yani aynı dönemde işgücüne katılma oranı 8.2 puanlık azalışla yüzde 35.4 seviyesinde gerçekleşti. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 5.1 puanlık artışla yüzde 29.1 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye’deki 11.7 milyonluk genç nüfusun 3 milyon 400 bini ne eğitim alıyor ne de bir işte çalışıyor. Çalışan gençlerin sayısı ise 1 milyon 105 bin.

 

Pandeminin olumsuz etkisi uzun sürecek

Henüz tam olarak etkisi kanıtlanmış olmayan aşı haberleri gelse de koronanın olumsuz etkilerinin çok daha uzun süreceği öngörülüyor.

Krizin gençlerin eğitim ve öğretimi üzerinde gösterdiği yıkıcı etkinin yalnız bugünle sınırlı kalmayacağı, alınamayan eğitimi kadar yaşanan diğer olumsuzlukların iş ve üretim biçimlerini ve verimini uzun süre etkileyeceği artık kabul edilmesi gereken bir nokta.

Salgının gençler üzerindeki orantısız etkisi eşitsizlikleri ve tüm neslin üretim potansiyelini azaltan riskleri artırdı.

Dünya çapında 64 milyondan fazla işsiz genç ve 145 milyon genç işçi yoksulluk içinde yaşıyor. Gençlerin istihdamı küresel bir sorun olduğu kadar ülkeler için de siyasi bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.İLGİLİ HABERLER