Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

İpek Yolu Kuşağı'nda birlikte yürüme kararı...19.5.2017 15:00:42
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pekin’de düzenlenen “Bir Kuşak Bir Yol” zirvesine katılması ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşmenin yankıları sürüyor.


Uygur Sanayici ve İşadamları Derneği (UYSİD) Başkanı Sabir Boğda, Erdoğan-Xi görüşmesi, iki ülke arasında imzalanan yeni anlaşmalar ile ilgili Yön Radyo ve Yön Haber’in sorularını yanıtladı.

1971 yılında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de dünyaya gelen Sabir Boğda, ilk ve ortaokulu Urumçi’de bitirdikten sonra önce Moskova sonra İstanbul ardından da İzmir'de eğitimime devam etti. Boğda, eğitiminden sonra ticari hayatını da Türkiye’de devam ettiriyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşme, Türkiye’de iş yapan Çinli ve Türkiyeli işadamları açısından nasıl bir öneme sahip..?

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkide 2000’den 2017’ye kadar adım adım ilerleyen ama sağlam, iyi bir gelişme olduğuna inanıyorum. Tabii Çin ile Türkiye arasında bir coğrafi yakınlık yok. Ama çok büyük kültürel yakınlık var.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Çin’e gitmesini herkes merakla bekliyordu ve Çin’in Türkiye’ye  verdiği önemi görmek istiyordu. Bu önemi de gördü. Çin ile Türkiye’nin bundan sonra İpek Yolu Kuşağı’nda birlikte yürümekte kesin kararlı olduklarını gördünüz. Bundan sonra ilişkilerin çok daha iyi olacağına inanıyoruz.

İşadamları bazen vize sıkıntısı yaşayabiliyor. Sadece Türkiye’ye değil, Suriye’deki mevcut durumdan dolayı Ortadoğu’ya karşı bir tedirginlik var.

Bu görüşmeden sonra vize konusunun da biraz gevşeyeceğine inanıyorum.

 

Sincan Bölgesi ile Türkiye ancak kara yolu ile bağlanabiliyor. Erdoğan-Xi görüşmesinde iki ülke arasında bir kara taşımacılığı anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ne gibi ekonomik olanaklar ve sonuçlar doğuracak?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kaşgar’a kadar olan bir lojistiği finanse etme projesi vardı. 2014’te başlamıştı. O dönemdeki ekonomi ateşesi ile biz bu konuyu değerlendirmiştik ve bir rapor da yazmıştık. Türkiye’den Orta Asya’ya yıllık 60 bin tır nakliye var. Ancak dönüş malı yok. Bu nedenle Türkiye’den Orta Asya’ya giden tırların maliyeti yüksek.  Eğen Çin Kaşgar’a, Korğas’a kadar bunu finanse ederse Ortadoğu’nun, Doğu Avrupa’nın tüm nakliyesini karayolu ile Avrupa’ya taşıyabiliriz. İstanbul’dan bir tırın Kazakistan’a gitmesi 12 bin dolar. Eğer dönüş malı olursa otomatik olarak 6 bin dolara inecek. Böylece Çin mallarının Türkiye üzerinden geçip Ortadoğu’ya dağılmasında lojistik merkezi olacağız.

Sincan Uygur sanayici ve İşadamları Derneği olarak, Çin ile Türkiye arasında yakın bağların oluşturulması konusundaki görüş ve önerileriniz nelerdir?

Çin’de, Türkiye’ye en yakın nüfus Uygurlar. Ondan sonra da başka etnik kökenler, Tatarlar, Kazaklar gelir…Birbirimizle daha kolay konuşmak ve anlaşmak için bu bir zenginlik. Sincan Uygur Bölgesi’nin, Çin ile Türkiye arasında bir dostluk köprüsü olmasından hep bahsedilir. Zaten öyle olması gerektiğini düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’nın 2012’deki ziyaretinden sonra Türkiye’nin bunu daha iyi anladığını ve bununla ilgili politikalar geliştirdiğini görüyorum. Çünkü oradaki Uygur, Tatar, Kazak, Moğol gibi yerel bürokrasi ile daha iyi anlaşabiliriz.

Çin  ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalardan biri de karşılıklı olarak kültür merkezlerinin açılması ile ilgili… Kültür merkezlerinin açılması iki ülke ilişkilerini nasıl etkiler ve bu çerçeveden bakınca medyanın rolü ne olmalı?

Öncelikle Çin’in Türkiye’deki medyada zayıf olduğunu görüyorum. Çin, Türkiye’de medyaya yatırım yapmalı. Sizler varsınız…Fakat  Türkiye’de Çin ile ilgili yayın yapan medya kuruluşu çok az.

Türkiye ile ilgili de Çin’de basın ve tanıtım çok az. Coğrafya olarak birbirinden uzağız. Ortada medya köprüsü de olmayınca birbirimizi anlamamız çok zor.

Çin,  Türkiye’de Konfüçyus Enstitüsü açtı ve bunda başarılı. Çin’de de Yunus Emre Kültür Merkezi çalışmaları var. Bunlar yayılacak. İki ülke arasındaki manevi değerlerin birleştirilmesi başarılı projelerdir.

 

Yön HaberİLGİLİ HABERLER