Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Ekonomi yanıyor, piyasa borç içinde...Altı ayda 251 bin karşılıksız çek çıktı14.7.2017 10:05:07
Hükümetin ‘ekonomiye güven duyun’ açıklamalarına rağmen 2017’nin ilk yarısında 251 bin çek karşılıksız çıktı. CHP’li Didem Engin, ekonomide alarm zillerinin çaldığını söyledi

Türkiye ekonomisinde suni olarak yaratılan 'canlılık' ticarette karşılıksız çek sayısının hızla artmasına yol açıyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin verilerine göre, yılın ilk yarısında toplam 9,2 milyar lira tutarındaki 251 bin adet çeke 'karşılıksız işlemi' yapıldı. Verileri değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, "İş dünyası ve ekonomimizin OHAL'e değil demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne saygı duyan bir Hükümet'e ihtiyacı var. Ekonomimiz için alarm zilleri çalıyor. 251 bin karşılıksız çek borçlusu, 331 bin kredi borçlusu KOBİ'miz bir an evvel ekonominin düzelmesini ve OHAL'in kaldırılmasını bekliyor" dedi.

 

İstanbul başı çekti
TBB'den yapılan açıklamaya göre, 2017 yılının ilk altı ayında, bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 376 milyar liraya ulaşırken, toplam çek adedi ise yüzde 5 azalarak 10,2 milyon adete geriledi. Böylece, geçen yılın aynı döneminde "32 bin lira" olan ortalama çek tutarı, bu yılın aynı döneminde "37 bin lira"ya çıktı. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,4 puan azalışla yüzde 2,4 olurken, adet olarak 1,1 puan azalışla yüzde 2,5 oldu. Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en fazla olduğu 5 il sırasıyla: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adetsel olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu.

Çarkları döndürmenin yolları aranıyor
Karşılıksız çek sayısındaki fazlalığa yaptığı yazılı açıklamayla dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, 2017 yılında Türkiye ekonomisine dair gelen verilerin de ekonomide alarm zillerinin çalmasına yol açtığını bildirdi. Yılın ilk 6 ayında, bankalara ibraz edilen toplam çeklerin 251 bin 374 adedine 9 milyar 186 milyon TL tutarında karşılıksız çek işlemi yapıldığını ifade eden Engin, "Küçüğünden büyüğüne bütün ekonomik aktörlerimiz, Hükümet'e rağmen işlerini döndürmenin yollarını arıyor" dedi. Karşılıksız çek adedinde İstanbul'un başı çektiğine dikkat çeken Engin, "İstanbul, ülkemiz ekonomisinin, sanayisinin, üretiminin ve büyümesinin belkemiği niteliğini taşıdığı için, Hükümet'in söylemlerinden de en büyük zararı gören ilimiz. Oysa İstanbul gibi bir dünya şehri çok daha iyi bir ekonomi yönetimini hak ediyor" dedi.

Halk kredi kartlarına sarıldı
TBB Risk Merkezi verilerine göre, 2017 yılının Ocak-Mayıs ayları arasında 617 bin 702 yurttaşın bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borçlusu olduğunu da hatırlatan Engin, "Yarım milyonu aşkın vatandaşımız bireysel kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe alındı. İnsanlar evine ekmek götürmek için, işini kurtarabilmek için kredilere ve kredi kartlarına sarılmış durumda. Ancak ekonomi bir türlü düze çıkamadığı için de vatandaşlarımız borçlarını ödeyemiyor. Bundan 1 yıl önce '40-45 günde kaldıracağız' denilerek getirilen OHAL'in en ağır ekonomik faturasını bizzat vatandaşımız ödüyor" dedi.İLGİLİ HABERLER