Bizi takip edin
Bizi takip edin
Adalet Yürüyüşü

Mağdur çocuklar, Nakşibendi tarikatına teslim edildi...3.8.2017 09:09:56
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, mağdur ve istismar edilen çocukları, Nakşibendi tarikatının bir kolu olan vakfa teslim etti.

Mağdur ve istismara uğramış çocuklara dair sorumluğu bulunan Aile ve Sosyal Bakanlığı, Nakşibendi tarikatının Ankara kolu olarak tanımlanan Muradiye Kültür Vakfı ile bir protokol imzalayarak, bu çocuklara dair sorumluğunu vakfa devretti

Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni'nin haberine göre, Bakanlık, Muradiye Kültür Vakfı ile imzaladığı protokol gereği, mağdur ve istismara uğramış çocukları vakfın açtığı evlere yerleştirdi. Vakfa çocukların bakımı karşılığında para da aktarılacak. Hatta çocuklar kimseye sorulmadan ve izin alınmadan umreye dahi götürüldü. 

Vakfın ilerleyen günlerde bu tür çocuk evlerinin sayısını arttıracağı belirtilirken tüm giderler devlet tarafından karşılanıyor. 

Çocuklar umre gibi yurtdışı programlara götürülmesinin yanısıra, iftar programlarına ve Kutlu Doğum Haftası gibi dini etkinliklere de götürülüyor. Böylece çocuklar üzerindeki bakanlık denetimi tamamen kaybolmuş oluyor.

Tarikat ile yapılan protokolün amacı “korunmaya muhtaç çocukların barınması ve topluma kazandırılması” ile açıklandı. Protokolle “çocuk evi” altında kurulan, tarikata bağlı evlerin masraflarının ve personelin maaşının bakanlık bütçesinden karşılanması garantisi verildi. Vakıf ise mevzuat nedeniyle karşılanamayan ihtiyaçlar ile mevzuatta belirlenen miktarlar dışındaki masrafları karşılamayı taahhüt etti. Ayrıca çocuklara “koruyucu aile” olabilecek gönüllü aile bulma çalışmaları ile 18 yaşını doldurmalarının ardından ev kurmalarına yardımcı olmayı da vakıf üstlendi.İLGİLİ HABERLER