Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Taksicilerden 'Uber yasaklansın' çağrısı10.10.2017 00:24:45
Taksiciler, Uber uygulamasının yasaklanması için toplantı yaptı. İstanbul Taksi Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahrettin Can, "Bunların sistemlerinin bir an önce kapatılmalarını istiyoruz" dedi.

Taksi dernek ve kooperatifleri akıllı telefon uygulaması üzerinden “Uber”e karşı ortak hareket etmek için bir toplantı düzenledi. Havalimanları Kooperatifleri Üst Birliği öncülüğünde Yeşilköy’de bir otelde düzenlenen toplantıya, Sabiha Gökçen Taşıma Kooperatifi (SAWKOOP), Atatürk Havalimanı 34 No’lu Taksiciler Kooperatifi, Esenboğa Havaalanı Kooperatifi, İzmir Havalimanı Taksici Kooperatifleri, Bodrum/Dalaman Havalimanları, Antalya Havalimanı, İstanbul Taksi Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanları ve taksiciler katıldı.

Dernek ve kooperatif üyeleri Uber’e karşı ortak mücadele ve hareket etmek karar aldı. Uber’le haklarının gasp edildiğini savunan İstanbul Taksi Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahrettin Can, “Biz ülkemizde paralel polis, paralel savcı duymuştuk ama paralel taksicilik olacağı aklımıza gelmemişti. Bunlar tıpkı FETÖ örgütü gibi. Onların sistemlerine benzer sistemi var. O sistem sayesinde yönlendirme yapıyorlar. Piyasada gördüğünüz siyah arabaların yüzde 90’ı alenen taksicilik yapıyor. Bizim hükümetten, devletten isteğimiz, bunların iletişiminin kesilmesi. Bunların web siteleri kapatılırsa, ağır cezalar uygulanırsa bunlar bu işten vazgeçer. Yoksa bizim 50 yıllık emeğimiz heba olup, gidecek” dedi.

‘PARALEL TAKSİCİLERİ DURDURUN’

Uber’in durdurulması için suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Fahrettin Can, Türkiye muhatap olmadığı için ceza uygulanamadığını belirtti. Can, şunları söyledi:

“Bizim devletten isteğimiz, bu Uber denilen, okyanus ötesinden gelip, ekmeğimizi çalan paralel taksicileri durdurun. Biz İstanbul Valiliği’ne, Büyükşehir Belediyesi’ne, Bilişim ve Teknoloji Bakanlığı’na ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk ama bunların Türkiye’de muhatapları olmadığı için herhangi bir cezai müeyyide uygulanamadı. Hollanda üzerinde paraları gidip, geliyor. Ülkemize bir kuruş faydaları yok. Ne vergileri ne algıları var. Bunların sistemlerinin bir an önce kapatılmalarını istiyoruz.”

Uber’den yapılan yazılı açıklamada ise uygulamanın taksicilere ek gelir sağladığı savunuldu. Açıklamada, “Sisteme dahil olan taksi sürücülerinden hizmet bedeli almayan Uber, sağladığı teknolojik altyapı ile sürücülerin bulundukları bölgede kendilerine en yakın yolcu ile eşleşmesini sağlayarak boş gezmelerinin önüne geçmiş oluyor. Bu sistem sayesinde sürücüler verimliliklerini artırarak Uber ile ek gelir elde etme imkanına sahip oluyor” denildiİLGİLİ HABERLER