Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

“Ya yolsuzluğa bulaştı ya da 15 Temmuz’la ilgili zan altında”13.10.2017 16:29:37
AKP’de il ve ilçe belediye başkanlarının istifa ettirilmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.

İstanbul ve Düzce’den gelen istifaların ardından başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere çok sayıda il ve ilçe belediye başkanının istifasının istendiğine dair iddialar sürüyor.

Konuyla ilgili son açıklama CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’dan geldi. Altay, “Ankara yeni haberlere uyanabilir, İstanbul Düzce’den sonra kimi belediye başkanlarının da görevi bırakacağı viraja girdiğimiz anlaşılıyor. Biz her zaman şunu söylüyoruz, seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğinden yanayız. İstanbul, Düzce Belediye Başkanları, Ankara, Bursa, Balıkesir Belediye Başkanları, Erdoğan’ın bu nitelendirmelerinden hangi sıfatı taşıyor? Gökçek, yolsuzluğa mı bulaştı, yorgun mu, ihanet mi etti, yoldan mı çıktı?” diyerek istifası istenen belediye başkanlarının istifa gerekçelerinin açıklanması gerektiğini vurguladı.

“Belediye başkanına koltuktan kalk talimatı vermek için iki eylem lazım.” diyen Altay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ya yolsuzluğa bulaştı ya da 15 Temmuz ile ilgili zan altında olması lazım, her ikisi de mahkemelik olaydır. Elinde yolsuzluğa bulaştığına dair FETÖ’cü olduğuna dair belge bilgi var da saklıyorsan Türk Ceza Kanunu’na aykırı iş yapıyorsun suç işliyorsun. Yolsuzlukla ilgili, FETÖ ile ilgili ne bilgi varsa bunları savcılara iletmek namus borcudur. Bunları yapmadan belediye başkanlarını kaldırmak olmaz. Bu diktatörlükte görülen bir olaydır, Türkiye’de diktatörlük dönemi yaşıyoruz. Gökçekle ilgili ne varsa savcıya iletmek namus borcudur.”İLGİLİ HABERLER