Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

"Taşkömürü Kurumu'nun kar etmesi kaçınılmaz"13.11.2017 09:01:47
Eski Enerji Bakanı Zeki Çakan, maden sahalarını özelleştirmeye açan yasa tasarısında yapılacak değişikliğin, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu kurtaramayacağını söyledi. Çakan, TTK'ya yatırım yapılırsa kar etmesinin kaçınılmaz olacağını ifade etti.

Eski Bakan, kurumun kâr eder hale gelmesi için yatırım yapılması gerektiğini vurguladı

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait maden sahalarının özelleştirilmesini öngören torba yasa tasarısının 58. maddesinin tamamen geri çekilmesinin ülkemiz için daha faydalı olacağını belirtti.

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hakkında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, geçen salı günü Meclis Genel Kurulu’na görüşülmeye başlandı. Tasarının, TTK ve TKİ’nin maden sahalarının parçalanarak özelleştirmeye açılmasını öngören 58. maddesine haftabaşında kendini madene kapatarak tepki gösteren maden işçisi Hükümete geri adım attırdı ancak bu gelişme TTK’nın rödovans yöntemiyle işletilen ve halihazırda işletilmeyen sahaları ile TKİ’nin sahalarını özelleştirmeden kurtarmaya yetmedi.

Bu gelişmeyle TTK’nın şu an işlettiği sahalar hariç tutularak düzenlenecek olan 58. maddeyi Aydınlık’a değerlendiren Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, “TTK şu an işlettiği sahalar için yarın ‘işletmiyorum’ derse ne olacak?” diye sorarak aslında kurumun sahalarının özelleştirme tehlikesinden kurtarılamadığına dikkat çekti.

Maden işçisinin direnişiyle, Hükümetin, 58. maddede TTK’nın şu an işlettiği sahaların hariç tutulacağına yönelik değişiklik yapmayı kabul ettiğini hatırlatan Çakan, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait sahaların özel sektöre verilmesinin tamamen önüne geçilebilmesi için bunun yeterli olmayacağını belirtti.

Çakan, “TTK’nın mevcut durumunu koruyabilmesi için 58. maddeye ‘TTK Maden Kanunu’na tabidir’ ifadesinin eklenmesi gerekir” dedi. Aksi takdirde, işçi alımı konusunda yıllardır sıkıntı yaşayan kurumun daha sonra şu an işlettiği sahalardan birini işletemeyecek duruma gelebileceğine dikkat çeken Çakan, “TTK yarın ‘Ben bu sahayı işletmiyorum’ derse ne olacak? O saha da özelleştirmeye açılacak. Yapılan değişiklik yeterli değil” ifadelerini kullandı.

Kurumun güçlendirilmesi durumunda kâr etmemesinin mümkün olmadığını belirten Çakan, “TTK hem kömürünü üretsin hem de kendi santralini kurup elektriği üretsin” önerisinde bulundu. Kok Fabrikası kurulması gerektiğini ve burada kömürü dönüştürerek yan sanayilerin ham madde ihtiyacının da karşılanacağını belirten Çakan, “Yatırım yapıldıktan sonra TTK’nın kâr etmemesi gibi bir durum olamaz. TKİ için de aynı şey geçerli. Aslında 58’inci maddenin torba yasa tasarısından çıkarılması ülkemizin lehinedir” ifadesini kullandı. Maden ocaklarında yarı mekanize ve tam mekanize sistemlerine geçilmesiyle kurumun şu anda yaptığı zararın ortadan kalkacağını ifade eden Çakan, yasada madencinin direnişi sonucunda Hükümetin yapacağı değişiklikle TTK’nın şu an işlettiği sahaların kurumun elinde kalması için birtakım tedbirler alınması gerektiğini söyleyerek “Kuruma işçi alınarak, yatırım yapılarak, santral kurulup elektrik üretimi sağlanarak TTK ayağa kaldırılmaldır” ifadelerini kullandı.

Bakanlık yaptığı dönemde TTK’nın kendisine bağlı olmadığını ancak TKİ’nin Enerji Bakanlığına bağlı olduğunu hatırlatan Çakan, “Benzer şeyler TKİ için de geçerli. Benim bakanlık yaptığım dönemde TKİ önceki yıllara göre kârını artırarak 100 trilyon kâr etti. Botaş şimdi yok ama o da aynı şekilde aşırı kâra ulaştı. Ben 18 ay bakanlık yaptım ve bu bahsettiğim kârlara 1 yıl içerisinde ulaştık” diye konuştu.

 İLGİLİ HABERLER