Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Türkiye'den ABD'ye tepki: "Esef duyduk..."15.11.2017 04:43:50
Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PYD/YPG’nin, IŞİD mensubu teröristlerin Rakka’dan tahliye edilmesi için IŞİD'le yaptığı gizli anlaşmaya ABD'den "saygı duyuyoruz" açıklaması gelmesine tepki gösterdi.

İngiliz BBC kanalının terör örgütü PYD/YPG’nin, IŞİD'li teröristlerin Rakka’dan tahliye edilmesi için IŞİD'le yaptığı gizli anlaşmayı gündeme getirmesinin ardından ABD, anlaşmaya saygı duyduğunu açıklamıştı.

Türkiye'den konuyla ilgili ABY'ye tepki gecikmedi. DIşişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'nin güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Rakka'nın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ'la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ teröristini Rakka'dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir.

Her vesileyle vurguladığımız gibi, PYD/YPG'nin Suriye'deki amacı DEAŞ'e karşı mücadele etmek değil, sahada gayrimeşru oldubittiler yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmektir.

Sözkonusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle işbirliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur.

DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, sözkonusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya “saygı duyulduğunun” görülmesinden de esef duyulmuştur.”İLGİLİ HABERLER