Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Trump ziyareti sonrası Çin'den Kuzey Kore adımı15.11.2017 08:08:23
Nükleer silah ve balistik füze programın nedeniyle Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile komşuları ve ABD arasındaki gerginlik sürerken, Çin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Pekin ziyaretinin ardından Pyongyang'a Devlet Başkanı Şi Cinping'in özel temsilcisini KDHC'ye göndereceğini duyurdu.

Çin resmi haber ajansı Xinhua Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Uluslararası İlişkiler Birimi'nin Başkanı Song Tao'nun cuma günü Pyongyang'a gideceğini duyurdu.

Song'un ÇKP'nin geçen ay yapılan 19. Ulusal Kongre'sinin sonuçlarını KDHC'ye ileteceği belirtildi.

Xinhua hem ilgili departmanın başkanı hem de Devlet Başkanı Şi Cinping'in özel temsilcisi olan Song'un raporunu iletmesinin yanı sıra bazı ziyaretlerde bulunacağını aktardı ama kimlerle görüşeceğine ilişkin ayrıntı vermedi.

Haberde ziyeretin Trump'ın Çin temasları ya da KDHC'nin savunma programları ile bağlantılı olup olmadığına ilişkin bir ifade de yer almadı.

Çin'deki Jilin Üniversitesi'nin Kuzey Kore ve Güney Kore Araştırmaları Enstitüsü'nden Guo Rui de"Temsilciler belirlenen zaman ve düzeyde diğer tarafa bilgi verir. Bu bir gelenek. Bunu Trump'ın Çin ziyareti ile bağlantılandırmak gereksiz" dedi.

Ancak Kore uzmanı ziyaretin "Çin'in iki taraf arasındaki dostça ilişkilerin süren gelişmesini görme konusundaki isteğini gösterdiğini" söyledi.

Trump birçok kez KDHC'yi tutumunu değiştirmesi konusunda ikna etmesi için Çin'e çağrıda bulunmuştu.

Trump geçen haftaki ziyaretinde de Şi ile birlikte yaptığı basın toplantısında 'Çin'in sorunu kolayca ve hızlıca çözebileceğini' söylemiş ve "Eğer o (Şi) bunun üzerinde sıkı çalışırsa bu gerçekleşir. Bu konuda şüphe yok" demişti.

 İLGİLİ HABERLER