Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yön'den Haberler

Türkiye’de bir ilk… Yön Radyo ile TGS arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı12.2.2018 16:24:58
Kuruluşunun 23. yılını geride bırakan Yön Radyo, bir ilki daha gerçekleştirdi. Türkiye’de radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşlar arasında ilk kez Yön Radyo, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladı.


Yön Radyo ile Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) düzenlenen törenle imzalandı.

Sözleşmeye Yön Radyo adına Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç, TGS adına ise Genel Başkan Gökhan Durmuş imza attı.

TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar, TGS Genel Sekreteri İlkay Kaya ile Türk İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar da imza töreninde hazır bulundu.

 

TİS imza törenine aralarında sendikacı, siyasetçi ve gazetecilerin de  bulunduğu davetliler katıldı.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,  Eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Eski Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, RTÜK Üyesi İsmet Demirdöğen, TÜSES Genel Sekreteri Muammer Keskin, CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Bekir Özcan, Yön Radyo'da uzun yıllar Çalışma Yaşamı programı yapan iş yaşamı  uzmanı Hüseyin İrfan Fırat ile Yön Radyo dostları ve dinleyiciler katıldı.

 

“ÖNEMLİ BİR SORUMLULUĞU ÜSTLENMİŞ OLUYORUZ”

Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç imza töreninde yaptığı açıklamada, “Yön Radyo, Türkiye’deki radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşlar arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalayan ilk yayın kuruluşu olarak  önemli bir sorumluluğu üstlenmiş oluyor” dedi.  

Yön Radyo, kuruluşundan bu yana medya örgütlülüğüne ayrı bir önem vermiştir diyen Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) ‘nin kurucuları arasında yer alan Yön Radyo,  RATEM’in kuruluşundan bu yana yönetim organlarında temsil edilmiştir. 

2016 yılında kuruluş çalışmaları başlayan Asya Medya İşbirliği Örgütü’nün (AMCO) de kurucuları arasında yer alan Yön Radyo Asya Gazeteciler Forumu ve işbirliği çalışmalarına da  katılmaktadır.

Yön Radyo’nun  en fazla  basın kartı sahibi çalışana sahip radyo kuruluşu olduğunu belirten Yüksel Mansur Kılınç, medya özgürlüğünün, medya örgütlülüğünden geçtiğine inanmaktayız, dedi.

“EMEK YOĞUN ÇALIŞMALARLA BUGÜNE GELDİK”

Kılınç, emek yoğun çalışmalarla bugüne gelen Yön Radyo, halk kültürü ile emek mücadelesini buluşturarak demokratik kültürün geliştirilmesindeki sorumluluğunu yerine getirmektedir, diyerek sözlerini tamamladı.

 

“TGS’NİN 65 YILLIK TARİHİNDE BİR İLK”

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş da "Türkiye Gazeteciler Sendikası, 65 yıllık tarihinde ilk kez bir radyoda Toplu İş Sözleşmesi imzaladı" diyerek sözleşmenin önemine vurgu yaptı. Durmuş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sözleşmenin, sendikasızlığın, kuralsızlığın, esnek çalışmanın yaygın olduğu diğer medya kurumları açısından da örnek olacağını düşünüyoruz. Medya, örgütlülüğün en düşük olduğu sektörlerin başında geliyor. Bugün Türkiye Gazeteciler Sendikası bu tabloyu değiştirmek üzere çaba sarf ediyor. Bu tabloyu değiştirdiğimizde hem çalışanlar açısından daha güvenceli bir yaşam hem de demokratik bir yayıncılık ortamı sağlamış olacağız. Medya çalışanları ne kadar örgütlü ise halkın doğru haber alma hakkı o kadar güvence atında demektir.

Toplu İş Sözleşmesi imzalandıktan sonra katılımcılar Yön Haber’e duygu ve düşüncelerini anlattılar:

TÜRK İŞ AİLESİ OLARAK TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Türk-İş Marmara Bölge Sorumlusu Adnan Uyar: 

Türk İş ailesi ve TGS ile böyle bir anlaşma imzaladığı için Yön Radyo’nun yöneticilerine gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bütün farklılıklarımıza rağmen ortak değerimiz olan Türkiye üzerinde anlaştıktan sonra her şeyi çözebileceğimize inanıyoruz. Bu duygularla buradaki emekçi kardeşlerime, sendikacı arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

“TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM”

TİS İmza törenine bir mesaj gönderen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Demokratik toplumların en temel özelliği olan örgütlülük aynı zamanda birlik ve beraberlik içinde toplumsal barışın sağlanmasında önemli bir kazanımdır. Yön Radyo olarak bu kazanımın tarafı olmanızdan dolayı sizleri kutlarım,” dedi.

 

“DEMOKRASİMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR KAZANIM”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş:

Yön Radyo, benim de üç sene boyunca aralıksız program yaptığım ve Türkiye’nin en  çok dinlenen radyoları arasındadır. Bugün Yön Radyo, medya ortamından sökülüp kazınan adeta yok edilen sendika örgütlülüğünü kendi bünyesine taşıyarak önemli bir adım atmıştır. Basın emekçilerinin örgütsüzleştirildiği,haklarının tırpanlandığı, adeta köle koşullarında çalışmaya zorlandığı bir  dönemde Yön Radyo’nun ve Yön Radyo emekçilerinin sendikal örgütlenmeye gönüllü bir şekilde  katılması ve Yön Radyo yönetiminin de bu sendika talebine gönülden destek vermesi  demokrasimiz açısından  da önemli bir kazanımdır. Yön Radyo Türkiye’de basın kartına en çok sahip radyoların başında geliyor. Bu da 23 yıllık deneyiminin ve biriktirdiği kadroların önemini göstermesi açısından  bir işarettir.

 

 

“HALKIN RADYOSUNA YARAŞAN DA BUYDU”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: 

Uzun yıllardır emek mücadelesiyle birlikte gelen halk kültürünü ve emeği de içinde harmanlayarak yayınını sürdüren Yön Radyo’nun, Türkiye Gazeteciler Sendikası ile yaptığı sözleşme bir ilk olması açısından kıymetli ama zaten Yön Radyo’ya yaraşan da yakışanda  buydu. Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı  Sayın Yüksel Mansur Kılınç’ın söylediği gibi; zaten halkın radyosuydu , halkın sahiplendiği bir radyoydu. Dolayısıyla çalışanlarının da sahipleniciliği ve onların da zaten korunan hakları bu sözleşmeyle  görünür kılınmıştır. Bundan sonrası için Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın önünün açılabilmesi ve diğer basın kuruluşlarına örnek olması veya motivasyon sağlaması açısından önemli.

"KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA"

RTÜK Üyesi İsmet Demirdöğen: 

Yön Radyo birçok alanda birçok şeye öncülük etmiştir. Bu alanda da bir sendikayla çalışanlarını bütünleştirmesi, toplu iş sözleşmesini imzalaması da bu alanda bir ilktir. Bu öncülüğün diğer radyolara ve televizyonlara örnek olmasını diliyorum. Bizim gençliğimizden beri bir şiarımız var “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber , ya hiçbirimiz” diye yola çıkmıştık. Burada da şunu söylemek isterim ki eğer biz sendikal örgütlenmeyi sağlayamazsak, tek tek savrulan birey olmaktan çıkamazsak, örgütlü mücadeleyi sağlayamazsak  yok olup gideceğiz. Dolayısıyla örgütlü mücadeleye öncülük eden Yön Radyo’yu  ve benim eski bir üyesi olduğum Türkiye Gazeteciler Sendikasını  kutluyorum.  Herkese örnek olmasını diliyorum.

“TANIKLIK YAPIYOR OLMAMIZ BİZİM İÇİN ÇOK ANLAMLI”

Eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi:

Yön Radyo yönetimini ve sendikayı  kutluyorum. Hem ulusal anlamda hem uluslararası anlamda prestij sağlayacak bir toplu iş sözleşmesi olduğuna inanıyorum. Çünkü özellikle basında sendikanın tamamen yok edildiği bir dönemde, sansürlendiği bir dönemde basının örgütlü toplumla yeniden ayağa kalkması ve bunun bir örnek olması anlamında değerli. Yoksa yalnızca Yön Radyo açısından bakmıyorum aslında bütün radyolarda ve bütün televizyonlarda örgütlü toplumu yaratabilsek. İşçiler örgütlü, çalışanlar örgütlü olabilseler… O zaman daha kimlikli bir yayın hayatına tüm halk ulaşmış olacak. En önemli ayağı burasıdır. Yarın DİSK’in kuruluş yıldönümü. Örgütlülük mücadelesinde 80 öncesi Türkiye’nin nüfusu 42 milyondu ve 2.5 milyon sendikalı vardı. Bugün Türkiye’nin nüfusu  81 milyon ve örgütlü işçi sayısı 1 milyon civarında. Tablo bu. Bu yüzden bugünkü imza töreninde bulunuyor olmamız ve tanıklık yapıyor olmamız bizim için anlamlı. Bu, bu anlamda son yılların devrim niteliğinde bir  başlangıcı olarak kabul ediyorum. Emeği geçen bütün arkadaşları kutluyorum.

“YÖN RADYO HER ZAMAN EMEKLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLDU”

Eski Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın:

Yön Radyo bir kez daha  önderlik yaptı. Özellikle medyanın örgütlenmesinde  önemli bir kilometre taşı olacağını düşünüyorum. Yön Radyo her zaman emekle iş birliği içinde olan, dayanışma içinde olan bir radyodur. Ben 16 yıl Petrol- İş Sendikası’nın Genel Başkanlığını yaptım.  Bu süre içerisinde Yön Radyo ile gerçekten  çok anlamlı, ilkeli bir işbirliğimiz ve dayanışmamız oldu. Radyo yayıncılığı anlamında emeğin haberlerinin ve Petrol İş’in haberlerinin, Petrol İş’in mücadelesinin, özellikle özelleştirmelere karşı verdiğimiz mücadelenin örgütlenme kampanyalarındaki haberlerin en çok yer aldığı radyodur. Onun için ben Yön Radyo’yu öncelikle yayın çizgisiyle sonra emekle olan işbirliği ve dayanışmasından dolayı yürekten kutluyorum.

“ÇOK MUTLU OLDUK”

TÜSES Başkanı Muammer Keskin: Önemli bir toplu sözleşme imzalanmasına şahit olduk. Biz de çok mutlu olduk. Hele hele  günümüz de bu kadar emek düşmanlığı yapıldığı bir dönemde Yön Radyo’nun yapmış olduğu  hem çalışanlarıyla hem diğer bileşenleriyle son derece önemli bir imzaya şahit olduk. O yüzden çok memnun olduğumu ifade etmek isterim.

İLGİLİ HABERLER