Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Soros o ülkeden kaçtı...15.5.2018 15:21:30
George Soros’un Açık Toplum Vakfı (Open Society Foundations) Macaristan’daki politik baskılardan ötürü Budapeşte’den Berlin’e taşınıyor.

Vakfın başkan yardımcısı Patrick Gaspard Budapeşte’yi terk etme kararının alınmasında “yoğunlaşan politik baskıların ve var olan hukuk yapısındaki değişikliklerin” etkili olduğunu söyledi.

Soros Vakfı’nın açıklamasında Macar hükümetinin son iki yıl içinde George Soros’a karşı ülke çapında devam eden kampanyalara yaklaşık 100 milyon Euro harcadığını ve bu kampanyayla halkı hem Soros Vakfı’na ve hem de tüm sivil kuruluşlara karşı harekete geçirdiği vurgulandı.

Gaspard, “Macaristan hükümeti, Avrupa Birliği tarihinde benzeri görülmemiş taktikler kullanarak çalışmalarımızı engelliyor” dedi.

Macar hükümeti, Macar asıllı Amerikalı milyarder George Soros’u mültecilerin Avrupa’ya yerleştirilmesi ve bu sayede uzun vadede Avrupalı devletlerin ortadan kaldırılması için bir plan yapıp bunu uygulamaya çalışmakla suçluyordu. Hatta Soros Vakfı ve diğer yurtdışı bağlantılı sivil kuruluşların faaliyetlerini denetim altına almak ve mali desteklerini sınırlamak için “Soros’u durdur” adı verilen bir yasa da çıkarıldı.

Nisanda gerçekleşen seçimlerde Viktor Orban ve partisinin büyük bir destekle yeniden iktidara gelmesinin ardından basında Soros Vakfı’nın Budapeşte’den taşınacağı haberleri yayınlanmış, ancak daha sonra haber vakıf yönetimi tarafından doğrulanmamış, bu haberlerle ilgili “henüz gündemde değil” yorumları yapılmıştı.

Soros Vakfı'ndan Oxford'da siyaset bilimi eğitimi almak için bir kez 10.000 dolarlık burs alan Orbán, sonrasında Soros ile giderek ters düştü. Orbán Soros'u ve 'sivil toplum' adı altında çalışan vakıflarını, ülkesinin iç işlerine müdahale etmekle suçluyor.

Soros, Türkiye de dahil bir çok ülkede 'Açık Toplum' isimli vakıf, dernek gibi örgütlenmeleriyle kanaat önderleri, siyasetçiler, yazarlar aracılığıyla toplumları etkileyip yönlendirme görevini uzun yıllardır sürdürüyor.

Özellikle Sovyetler Birliği'nin son 15 yılında Sosyalist Kamp içindeki ülkelerde yürüttüğü yoğun faaliyetler ve organize ettiği ayaklanmalar herkesçe biliniyor.

İLGİLİ HABERLER