Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yön'den Haberler

Meydan Sokak’tan ‘Siyasetin Meydanı’na… ‘Mahallemizin Milletvekili’28.5.2018 13:39:29
24 Haziran’da yapılacak erken genel seçimler için siyasi partiler milletvekili aday listelerini geçen hafta açıklamışlardı. Listelerin açıklanmasıyla adayların profilleri de dikkat çekmeye başladı.


Toplumun değişik kesimlerinden bir çok yeni ismi aday gösteren Cumhuriyet Halk Partisi’nde dikkat çeken isimlerden biri de İstanbul 2. Bölge 5. sıra adayı Yüksel Mansur Kılınç…

İÇİMİZDEN BİRİ

Kılınç’ın adaylığı, doğup büyüdüğü ve hâlâ yaşadığı mahallesinde heyecanla karşılandı. Çocukluğunun geçtiği mahalledeki teyzeler, amcalar, komşular ve  esnaf ilk kez kendilerinden birinin TBMM’de kendilerini temsil edecek olmasının gururunu yaşıyor.

Okmeydanı Fetihtepe Meydan Sokak’taki baba evini hiç terk etmeyen,  komşularından ve mahalle sakinlerinden kopmayan Kılınç da seçim kampanyasının başında önce mahallesindeki büyüklerini ziyaret etti.

DOĞU-ŞARK- ANADOLU

Okmeydanı ve Meydan Sokak, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden kopup gelen insanların yoğun olarak yaşadığı bir semt… Bölgede eskiden Doğu Kıraathanesi, Şark Kıraathanesi ve Anadolu Kıraathanesi etrafında kümelenen Anadolu insanları yıllar içinde Okmeydanı’nın yerlileri olmuşlar. Uzun yıllar Doğu Kıraathanesi Yüksel Mansur Kılınç’ın babası İsmail Kılınç tarafından işletilmiş. Yüksel Mansur Kılınç ise henüz 9 yaşındayken Doğu Kıraathanesi’nde çalışmış. 

RIZALIK ALARAK YOLA ÇIKTI

Anadolu’da kimi zaman uzun bir yola çıkarken emeği geçmiş kişilerden rızalık alınır. Bu aynı zamanda verilen kararın, yapılan işin toplumsal yönüne vurgu yapan bir gelenektir. Rızalık alan kişi üzerinde hakkı olan kişilerin (toplumun) sorumluluğu ile o yola çıktığını bilince çıkarır. Ve gerektiğinde topluma hesap verme iradesini de beyan etmiş olur.

Kılınç da bir Anadolu geleneği olan helallik ya da rızalık alarak başlıyor vekillik yolculuğuna.

Yüksel Mansur Kılınç’ın 27 Mayıs Pazar günü Fetihtepe Mahallesi ve Meydan Sokak’taki buluşmaları işte bu Anadolu geleneğini günümüz dünyasında bir kez daha yaşatırken renkli görüntülere de sahne oldu…Babaevinde... Artık hayatta olmayan Babası İsmail Kılınç ve Annesi Rukiye Kılınç ile...Babaevinde ablası Hatice, kızı Helin ve eşi Belkıs Hanım ile …Üst komşuları Aynur Teyze ve ailesi…Mahallenin büyüklerinden köylüsü Bayram Kuşkaya...En eski komşularından Zekiye Sarıtaş. Kılınç ailesi İstanbul'a göçtüğünde ilk oturdukları evin yerinde şu an Zekiye Teyze oturuyor.Aynı zamanda akrabaları olan komşuları Medet –Dilek Doğan ve kızları...Aynı mahalleden eşi Belkıs Hanım’ın babaevi…Mahallenin bakkalı Mehmet Eliş...Mahallenin çocukları…

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜCADELESİ

Fetihtepe aynı zamanda eski bir gecekondu semti ve mahalle sakinleri yıllardır kentsel dönüşüme karşı mücadele veriyorlar. Yüksel Mansur Kılınç’ın vekilliği,  Fetihtepe ve Okmeydanı sakinleri için kentsel dönüşüm açısından da ayrı bir önem arz ediyor.

 

 İLGİLİ HABERLER