Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

'Hegemonya Savaşı, kitapseverlerden ilgi görüyor14.6.2018 11:55:46
İbrahim Varlı’nın dünyanın dört bir tarafında süregiden egemenlik, paylaşım ve nüfuz savaşlarını anlattığı yeni kitabı Hegemonya Savaşı, Destek Yayınları’ndan çıktı.

İbrahim Varlı'nın Destek Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı 'Hegemonya Savaşı' bir çok kitapevlerinde en çok satan kitaplar arasındaki yerini aldı. 

Kitapta Latin Amerika’dan Asya-Pasifik’e, Güney Çin Denizi’nden Ortadoğu’ya, Doğu Avrupa’dan Kara Afrikası’na dünyanın dört bir tarafındaki güç mücadelesi ele alınıyor. ABD’nin hegemonyasının gerilediği, Çin ve Rusya’nın askeri ve ekonomik olarak yükselişe geçtiği günümüzde hegemonya, paylaşım ve nüfuz savaşında rekabet ve mücadele sertleşiyor.

Trump "ticaret savaşı"nı resmen başlattı. ABD, Çin’den sonra sadık müttefikleri Kanada, Meksika ve Avrupa Birliği'ne de gümrük vergisi koydu. AB, Kanada ve Meksika misillemede bulundu.

İran nükleer anlaşmasını bozan, transatlantik ticaret anlaşmaları dağıtan Trump ABD’sinin bu kararları “kolektif emperyalist” cephede de –ABD-AB-Japonya- şimdiden çatlaklara yol açtı.

Ekonomik, askeri, siyasi ağırlığını Ortadoğu’dan Asya-Pasifik’e kaydıran ABD, Çin ile bilek güreşine tutuşurken, Rusya ile de Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da benzer bir kavga içerisinde.

Safların yeniden belirlendiği, kartların yeniden karıldığı bu siyasal iklimde küresel liberal-kapitalist düzen çatırdıyor mu? Hegemonya savaşının yansımaları neler? Kim nerde, nasıl konumlanıyor? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını bulabileceğiniz Hegemonya Savaşı’nda “paylaşım ve nüfuz savaşının” bölgesel ve küresel etkilerinin yanı sıra, Türkiye’nin bu denklemdeki yeri ve Türkiye’ye yansımaları da kapsamlı şekilde ele alınıyor.

[Haber görseli]

Arka kapak yazısından

Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu’nun kapak yazısında kitaba dair şunları söylüyor: “İkinci Dünya Savaşı sonrası dünya kapitalizminin hegemon ülkesi haline gelen ABD hızla irtifa kaybediyor. O tarihlerde dünya ekonomisinin yarısına hükmeden Washington bugün küresel üretimin ancak yüzde 18’ini gerçekleştirebiliyor. Politik etki gücünde, ideolojik inandırıcılığında da aşınma gözleniyor. Bu sebepledir ki kahredici bir askeri güce sahip olduğu için daha da saldırganlaşıyor. İkna ve rıza yerine, bugün giderek daha fazla şiddet, güç ve baskıya başvuruyor.

Buna karşılık Çin öncülüğünde Doğu’nun sessiz ve kararlı yükselişi sürüyor. Batı’dan Doğu’ya refah ve ekonomik güç kayması görülmemiş bir tempoda devam ediyor. Evet, Çin belki model alınacak bir sosyalizm deneyimi sergilemiyor, ne var ki başarılı bir ulusal kalkınma deneyimi olarak parmak ısırtmayı başarıyor.

ABD bu nedenle Barack Obama döneminden başlayarak, önceliği Ortadoğu’dan kaydırarak hem askeri hem ekonomik bir tehdit olarak gördüğü Çin’i kuşatmaya verdi. ABD’nin hegemonyasındaki bu zayıflama, “kolektif emperyalizm”in ana merkezleri Washington-Brüksel-Tokyo arasındaki uyumsuzlukları da belirginleştirdi. Kapitalizmi yaymak, buna uygun politikaları tasarlamak ve NATO üzerinden askeri fonksiyonları üstlenmek şeklinde özetlenebilecek liderlik rolü de sallantıya girdi.

Tüm tarihsel deneyimlerin gösterdiği gibi 21. yüzyıldaki bu geçiş süreci de sarsıntılı, savaş ve çatışmalarla yüklü bir biçimde seyrediyor. İbrahim Varlı işte bu deneyimi, Latin Amerika’dan Asya-Pasifik’e, Ortadoğu’dan Doğu Avrupa’ya, Orta Asya’dan Afrika’ya uzanan geniş bir perspektifle irdeliyor. Bu arada Neo Osmanlıcılığın stratejik sefaletini teşhir sorumluluğunu da ihmal etmiyor.

Genç bir araştırmacı gazetecinin akıcı bir dille, canlı örneklerle, yer yer alandan gözlemlerle, emperyalizmin günümüzdeki suretini nasıl aksettirdiğini merak edenlere Ortadoğu’dan Latin Amerika’ya, Asya-Pasifik’ten Avrasya’ya HEGEMONYA SAVAŞI kitabını okumalarını hararetle öneririm.”

[Haber görseli]

 Yazar hakkında

 BirGün Gazetesi Yayın Kurulu üyesi ve Dış Politika yaza­rı. Kamu yönetimi okudu, siyaset bilimi alanında mastır yap­tı. Bir süre yurtdışında yaşadı, Almanya’da dil eğitimi aldı. Gazeteciliğe BirGün’de Dış Politika Editörü olarak başladı, Haber Müdürlüğü de dahil birçok görevde bulundu. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda panel, sempozyum ve konferan­sa katıldı. Yayımlanmış çok sayıda yazı ve makalesi var. İki ciltlik Dünya Çatışma Bölgeleri adlı kitaba yazılarıyla katkıda bulunanlar arasında. Ortadoğu’yu Anlama Kılavuzu kitabı BirGün Kitap’tan çıktı. Yol TV’de “BirDünya”, TELE1 TV’de “Yeryüzü” programlarını yaptı.İLGİLİ HABERLER