Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Türk Telekom, internet hızını düşürmeye devam edecek9.11.2018 09:09:53
Türk Telekom, AKK ve AKN'yi sonlandırıp hız düşürmeden internet hizmeti sunmak yerine kullanıcıların hızını düşürmeye devam edecek. Sınırsız tarifeler, kotalı tarifeye dönüşüyor.

BTK’nın 27 Aralık 2016’da aldığı karara göre internet servis sağlayıcılar (İSS), 31 Aralık 2018’de AKK, AKN ve türevi uygulamalara son vermek zorunda. AKK uygulamasına göre kullanıcıların internet hızı, paketinde belirtilen GB’ı aştıktan sonra düşürülüyor. BTK’nın kararına göre hız düşürme uygulamaları sona erecek. Ancak kullanıcılara iletilen bilgilere göre Türk Telekom, AKN yerine farklı bir yöntem ile kullanıcıların hızını düşürecek.

Türk Telekom, şuan yürürlükte olan AKN’li tarifelerde 16 Mbps internet hızını 5 Mbps’e, 20 Mbps internet hızını 10 Mbps’e düşürüyor. BTK’nın kararına göre bu hızların düşmeden devam etmesi lazım.

Türk Telekom’un kullanıcılarına gönderdiği bilgilendirme metnine göre kullanıcıların herhangi bir onayı olmaksızın AKN’li sınırsız tarifeler, kotalı tarifelere dönüştürülüyor. Örneğin 150 GB AKN’li 16 Mbps sınırsız internet paketi tarifesi, kullanıcıların izni olmadan 150 GB kotalı pakete dönüştürülüyor. Kota bittikten sonra Türk Telekom’un ücretsiz ve sınırsız ek paketi devreye giriyor. Ek pakette ilginç bir durum var. Ek paketin internet hızı, tarifenin internet hızından daha düşük. Yani 16 Mbps kotalı pakete uygulanan ücretsiz ek paketteki 8 Mbps hızında internet sunuyor.

turk-telekom-internet-hizini-dusurmeye-devam-edecek-528912-1.

Ana paket hızı > Ek paket devreye girdikten sonra düşeceği hız:

-8 Mbps > 5 Mbps
-16 Mbps > 8 Mbps
-24 Mbps > 10 Mbps
-35 Mbps > 20 Mbps
-50 Mbps > 35 Mbps
-100 Mbps > 35 Mbps

Türk Telekom, tarife değişiminin yapılacağı ile ilgili bilgilendirme metnini kullanıcı faturalarının sağ alt bölümüne yerleştirmiş. Firmanın ifadesine göre kota + ek paket uygulaması 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacak.

SÖZLEŞMEYE AYKIRI

Kullanıcının izni olmaksızın Türk Telekom’un tarife değişiklik yapması, sözleşme kurallarına uymuyor. Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği'nin 14. maddesine göre kullanıcının yararına olmayan bir değişiklik yapılamaz. İlgili değişiklik, AKN’nin serbest olduğu Aralık ayında kullanıcıya avantaj sağlasa da sonraki aylarda AKN kalkacağı için kullanıcının aleyhine değişiklik olacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği'nin 14. madde 2. fıkrasında "Taahhütlü aboneliklerde taahhüt süresince taahhütname koşullarında abone aleyhine değişiklik yapılamaz" ibaresi yeralmaktadır.

(Donanım Haber)İLGİLİ HABERLER