Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

‘Krizin Faturaları’ sergisi açıldı2.12.2018 10:40:29
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Dayanışması ve demokratik kitle örgütleri işbirliğiyle ‘Krizin Faturaları’ sergisi açıldı. Renkli görüntülerin olduğu sergiye ilgi büyük oldu.

Ankara’da, vatandaşın yaşadığı sorunları daha net ifade edebilmek için ‘Krizin Faturaları’ isimli sergi açıldı. Etkinliğe Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım, Eğitim-İş Ankara 1 Nolu Şube Sekreteri Hızır İnan, sendika temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sergide elektrik, doğalgaz, su ve market alışverişi faturaları mandallandı. Sergide yer alan yüksek meblağlı faturalar, kırmızı halı ile sergilenen soğan fileleri, ‘Vatandaş da konkordato ilan etsin’ panosu, krizi görmek istemeyenler için 10 numara gözlük, sıkılacak deliği kalmayan kemer, cepleri delik ve boş olan pantolon, sadece bir soğan alınabilen pazar filesi ve ‘Kriz hattı, girilmez’ yazıları büyük ilgi çekti.

‘FATURALAR CİDDİ BİR KRİZİN VARLIĞINI GÖSTERİYOR’

Etkinliğin açılışında konuşma yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi: “Türkiye’de ekonomik kriz için ‘Psikolojik’ dediler. Ekonomik kriz söylemini hiç kullanmadılar, ‘Sıkıntı var’ dediler ama gelin görün ki hem faturalar hem de yaşadıklarımız ciddi bir krizin varlığını gösteriyor. Krizin faturaları sergisi ile kabul edilmeyen krizi, estetik bir bakış açısıyla gündeme taşıdık. İlk defa böyle bir sergiye kriz mağdurları olarak küratörlük yaptık. Kara delik, vurgun, mercek altına alınan süreçler, mandallanan faturalar Türkiye’de krizin ne anlama geldiğini ifade eden simgeselliklerle sergiyi açıyoruz. Umarız psikolojik ve sıkıntı var diyenler utanırlar.”

Krizin Faturaları Sergisi Mimarlar Odası Sergi Salonu’nda 7 Aralık Cuma tarihine kadar açık kalacak.İLGİLİ HABERLER