Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Furuğ Ferruhzâd Türkiye’de ilk kez tiyatro sahnesinde6.02.2019 20:46:09
İranlı şair Furuğ Ferruhzâd’ın hayatı ve eserlerinden uyarlanan oyun İstanbul’da seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Ankara, İzmir, Mudanya ve Bandırma’da da izlenen oyunun yeni turne yapacağı yerler programlanmaya başladı bile

Oyunu uyarlama ve yönetme görevini üstlenen Harun Güzeloğlu oyunla ilgili şöyle diyor;

“Tarihin en eski dönemlerinden beri sanattan, ama özellikle tiyatrodan hep korkuldu. Kimdi bu korkanlar ve yasakçılar ona bakalım. Korkmayanları, tiyatroyu ve sanatı yeni bir toplumun, aydın bir toplumun inşası için olmazsa olmaz sayanları atlamayalım ama. Korkanlar yalanlarını saklamaya çalışanlardı. Hicivden ve eleştiriden korkanlardı. Soru sorandan, tiranları ve “kutsal”ları eleştirenlerden korkanlardı. Daha yüzlerce korku örneği sayabiliriz, binlerce kez yasaklarla karşılaştığını biliyoruz, ama nafile bunların hepsi. Çünkü insanlık iyiyi, doğruyu ve güzeli aramaya yapısal olarak kavuşmuş, aşılanmış bir sanat dalı olan tiyatrodan vazgeçmeyecek. Sahne vermezseniz, sokak olur, park olur fark etmez. Daha güzel günleri arayan bir aklın önüne set koyamazsınız. Bugün hala bu sanat dalını baş tacı eden devrimlerin ve dönemlerin içinde sıçramalar yapmış tiyatro sanatının o dönem geliştirdiği araçlarının üzerinde yükseliyoruz. Dönüp dolaşıp o kaynaklara bakıyoruz. Bu yüzden Furuğ bizimle. Birileri kadınları sahneden indirmeye kalkar, birileri de gelir “Tanrı olsaydım eğer, yeni bir cennet doğururdum” diyecek güçte bir kadını sahneye taşır.”

Oyunun tek oyuncusu ve Furuğ’a sahnede can veren Derya Günaydın oyunla ilgi şöyle bir yorum yapıyor;

“Oysa insan neden ve kimden korkar da sesini fısıltıya dönüştürür?” diyor Furuğ. Özenle, en kalın örtülerle sarmalanmış söz-beden-hakikat; korkuyu örtmek için; nefesten ıslığa, şarkıya, çıkarılamayan bütün sesleri seslemek için kullanılsa, nasıl olurdu diye sordurdu bana Furuğ. Galiba güncel bir soru bu. Elbette cinsel kimlikten bağımsız olarak ama korkunun en alış(tır)ılagelmiş öznelerinden biri olarak tüm kadın oluşlar için bu soru sanırım bu oyunla birlikte bir kez daha soruluyor: “Korkmadık” demek çok güzel, 85 dakikalığına da olsa.”

Egemen değerlere baş kaldıran yeni bir “değer” arayışı var Furuğ’un yaşamının her anında. Mollaların sahibi olduğu gazetelerde manşetten “Fahişe, şeytan vb” denmiş, buna rağmen korkmadan ve ödün vermeden yaşamını, şiirini, sakınmadığı sözünü bayrak yapmış bir kadından söz ediyoruz. Ne yazık ki 32 yıl yaşamış ve trajik bir kazada yaşamını yitirmiş. Sözünü söylemekten hiç çekinmeyen, onlarca tehdit ve karalama kampanyasına karşı “... ben bu çürümüş halkı seviyorum” deyip ülkesinden kaçmayıp üretmeye devam edecek kadar da inatçı ve güçlü bir kadın.

Oyun önümüzdeki günlerde, 12 Şubat Salı 20.30 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve 28 Şubat Perşembe 20.30 ‘da Kadıköy Boa Sahne’de izlenebilir.

 

Oyunun künyesi ise şöyle;

Oyunlaştıran ve Yöneten - Harun Güzeloğlu

Oynayan - Derya Günaydın

Çeviren - Haşim Hüsrevşahi

 Işık Tasarım - Alev Topal

Müzik - Karahan Kadırman

Grafik - Cem Yarkın

Hareket Düzeni - Derya Günaydın

Reji Asistanları - Beril Usluduran, Seray Yıldız, Mete Eryılmaz

Afiş Tasarım - Daniel Cem Çelikbaş

Sahne Tasarım - Harun GüzeloğluİLGİLİ HABERLER