Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu'ndan cumhurbaşkanlığı referandumu çıkışı25.06.2019 14:33:01
CHP lideri, cumhurbaşkanlığının tarafsızlığına ilişkin referandum önerisi yaparak, "Cumhurbaşkanı taraflı mı tarafsız mı olsun. Referandum yapalım görelim" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlupartisinin haftalık TBMM grup toplantısında konuştu. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in açılış konuşmasını yaptığı toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu “Her şey çok güzel olacak” sloganlarıyla kürsüye çıktı.

Salona teşekkür eden Kılıçdaroğlu, “Her şey çok güzel oldu ama her şey daha da güzel olacak. Güzel bir ülkemiz var, birlikte, huzur içinde yaşamak istiyoruz. El ele gezmek istiyoruz. Kimliklerimiz, yaşam tarzlarımız farklı olabilir ama bu güzel ülkede huzur içinde yaşamak istiyoruz” dedi.

GEZİ DAVASI

Gezi Davasını anarak sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu, iddianamenin altının boş olduğunu belirterek "Osman Kavala içeride, niçin?" diye sordu.

Gezi Direnişi'nin dünyanın en demokratik eylemlerinden biri olduğunu ve betonlaşmaya karşı yeşili savunanların bir araya geldiği ve orada kimsenin burnunun kanamadığını belirten CHP lideri, Osman Kavala'nın savunmasından bir sözü aktararak şunları söyledi:

"İddianamede Soros'un şüpheli olarak adının geçmesi lazım. Amaç Soros değil. Gezi'ye katılanlardan intikam almak.

-Gezi, dünyanın siyaset tarihine bıraktığı bir mirastır. Gezi eylemlerine katılanlar bizim gençlerimizdir. Her görüşten insanlar katılmıştır. Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu tıpkı Eren Erdem gibi boşuna yatıyor. Ama merak etmeyin Türkiye'nin önü açıldı! 

İMAMOĞLU'NUN ZAFERİ

-Hani çaldılar diyorlardı. Nerede bu hırsız? Bu milletin vicdanı, ahlakı var dedik. 18 gün büyükşehir belediye başkanlığı yaptı Ekrem İmamoğlu. Sonra Ankara'da kapalı kapılar ardında seçim iptal edildi.

-Boykot çağrısı yapıldı ama 16 milyon İstanbulluya sonuna kadar güvendik. Çünkü biz bir adalet yürüyüşü yapmıştık, haktan, hukuktan ve adaletten bahsetmiştik. Hakkı, hukuku ve adaleti milletin vicdanında aradık. Hay hay gelin bir daha yapalım dedik. 800 bini aşkın bir oyla Ekrem İmamoğlu yeniden başkan seçildi. Bu milletin ahlakına, vicdanına güveniyoruz dedik. Teslim edilen bir hakkın kapalı kapılar ardında bir kişinin elinden nasıl alındığını gördük. Bütün dünya bizdeki demokrasiyi sorguladı bu nasıl olur diye.

-Seçim nasıl koşullarda yapıldı? Her türlü iftira yapıldı. Pontus'tan tutun. Doğrudan doğruya İmamoğlu'nu hedef alarak orantısız bir şekilde bir seçim çalışması yaptılar. Medyaları, bürokratları, cumhurbaşkanları var. Ama bizim de Allahımız, vicdanımız var. Kimseye kötülüğümüz yok, kimseye kin tutmuyoruz. İşi öyle bir yere taşıdılar ki Erdoğan "Pazar günü Binali Yıldırım'a mı, Sisi'ye mi vereceksiniz?" deme noktasına geldi. Bunlarda ahlak kırıntısı kaldı mı acaba?

İMAMOĞLU'NA DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

-Biz Cumhurbaşkanının tarafsız kalmasını isteriz. Şu anda öyle bir ortam yok. Anayasa'nın 102. maddesi der ki; "üzerime

aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk milleti huzurunda namusum ve şerefim üzerine and içerim" diyor. 82 milyonun ahlakına, adalet duygusuna ve demokrasi duygusuna sesleniyorum. Eğer bir kişi tarafsız kalacağına namusu ve şerefi üzerine and içtiyse tarafsız kalmalıdır. Bu metin Anayasa'da aynen duruyor. Seçimlerde tarafsız kalmalıdır.

-İstanbul seçimlerinde büyük bir soğukkanlılıkla hareket ettiler. Kimsenin kimliğini, yaşam tarzını sergilemedi. Hem Ekrem bey hem diğer tüm arkadaşlarımız devletin kaymakamına, cumhurbaşkanına, bürokratlarına rağmen güzel bir demokrasi destanı yazdık. Bütün dünya bugün Türkiye'yi konuşuyorsa 16 milyon İstanbullu'nun sayesindedir. Bu demokrasi destanı siyasi tarihimizin en önemli destanlarından biridir. Tatilini bırakıp sandığa gidip oylarını kullananladır. 

-Bir teşekkürüm de CHP örgütlerinedir. İl başkanına, kadın kollarına, gençlik kollarına, her partiliye. Ve hiçbir parti üyesi olmayan binlerce gönüllüye teşekkür ediyorum.

-Millet İttifakı'nın saygı değer başkanlarına ve üyelerine, Millet İttifakı içerisinde yer almayan Saadet Partisi başkan ve üyelerine teşekkür ediyorum. 

CUMHURBAŞKANLIĞI REFARANDUMU ÖNERİSİ

CHP lideri cumhurbaşkanlığının tarafsızlığına ilişkin referandum önerisi yaparak, "Cumhurbaşkanlığı Taraflı mı tarafsız mı referandum yapalım görelim" dedi.

-Duvarı yıkmaya, demokrasiyi güçlendirmeye çalışacağız. Her yerde cumhuriyet olabilir ama demokrasiyle taçlandırmamız lazım.

-Asıl görevimiz şimdi başlıyor: Seçimlerde çalıştık çok güzel, herkesi kucaklayan bir dil kullandık. Şimdi iş başa düştü. Şimdi belediye başkanlarımıza büyük görevler düşüyor. Halkçı belediyecilik anlayışıyla yola çıkacaklar. 7 kurala uyacaklar. Türkiye'nin sorumlarını çözmeye talibiz.

-Demokrasi bu ülkenin onuru ve gururudur. Bu onuru büyüttüğümüz için gururluyuz. Demokrasi törpülendiği ve karanlık bir odaya hapsolduğu için Türkiye'de ekonomi kan kaybediyor. Demokraside çıtayı aşmak, ekonomide de çıtayı aşmayı gerektiriyor.

EKONOMİDEKİ SORUNLAR

-Sayın Erdoğan 'ekonominin sorumlusu benim' demişti, doğrudur. Bu cümleden dolayı eleştiremeyiz. Doğrudur, her şey ondan soruluyor, tek adam rejimi var zaten ülkede. Devlet aile şirketi gibi yönetiliyor. Türkiye Cumhuriyeti aile şirketi gibi yönetilemez!

-Peki faturayı kim ödeyecek. Faturayı sadece sıradan vatandaş değil, çiftçi, sanayici, üreten kesimler ödüyor. Son 8 aydır sanayi üretiminde düşüş var. İş yok ama borç çok. 

-Son 4 ayda (Ocak-Nisan) 600 bin 532 kişi icralık oldu. AK Partili kardeşlerimin vicdanına sesleniyorum; yetkiyi bana verin dolarla nasıl mücadele edilir görürsünüz demişti. Onu sevebilirsiniz ama memleket elden gidiyor. Bir kişi işsizlik nedeniyle kendini yakıyorsa bunu sorgulamak zorundasınız. Bu ülke nereye gidiyor diye sorgulamak zorundasınız.

-Vatandaş hak, hukuk istiyor. Yandaş değil, özgür haber alacağı medya istiyor. Yapılan köprünün, şehir hastanelerinin kaça mal olduğunu öğrenmek istiyor. Bunları TBMM'deki hiçbir milletvekili de bilmiyor. Senin oy verip parlamentoya getirdiğin 600 milletvekilinin ne hale getirildiğini görüyor musunuz?

-Bütün siyasi partilere açık ve net çağrımdır: Biz her şeye hazırız. Tek adam rejimini kaldıralım, güçlü bir demokratik sistem kuralım."İLGİLİ HABERLER