Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Katliam... Altın madeni için 195 bin ağaç kesildi20.07.2019 10:29:01
Çanakkale’ye bağlı Kirazlı köyünde altın maden projesi nedeniyle 195 bin ağaç kesildi. ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporunda 45 bin ağacın kesilmesi ön görülüyordu.

Ağaç katliamı yapan Kanadalı Alamos Gold şirketinin bölgede şu an iki tane daha altın arama projesi bulunuyor.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre bir dönem Çanakkale’de baroda görevli Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı avukat Ali Furkan Oğuz, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan da, yetkililere çağrıda bulunarak, “ÇED raporuna aykırı işlemler tespit edilmeli ve projeler durdurulmalı” dedi.

Dereler ve içme suyu kullanılamaz hale geldi

Uydu görüntülerinin ortaya çıkmasıyla birlikte projeyi yürüten Alamos Gold şirketinin ÇED raporuna aykırı hareket ettiği ortaya çıktı. Kaz Dağları’nın başı termik santrallerle zaten beladayken şu anda Alamos Gold şirketinin bölgede iki tane daha ruhsatı bulunuyor.  Altın arama projesi nedeniyle dereler ve içme suyu da kullanılamaz hale geldi.

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, bölgede 10 tane projenin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) aşamasında olduğunu söyledi. Doğan, “Zaten beş santral bölgenin akciğerini mahvediyor. Diğer projeleri engellemek için mücadele ediyoruz. Bu kadar iklim krizi varken hala termik santral yapılmasını anlamlandıramıyoruz. Şu an bölgede 100’ün üzerinde arama ruhsatı var. Yaklaşık 40 tane de işletme ruhsatı var” dedi.

"Bu daha işin başlangıcı..."

Doğan, 195 bin ağacın kesilmesi için, “Bu daha işin başlangıcı” diyerek şöyle devam etti:

“Bu müthiş bir katliam. Ağaç kesim sayısı daha da aratacak. Bu sadece bir alan… Alamos Gold Şirketi’nin bölgede iki ayrı ruhsatı daha var. Bu alanlarda da en az bu kadar ağaç kesilecek. Bütün bölge ormansızlaştırılacak. Zaten proje ilk başlandığı anda yer altı suyu kirlenmeye başlıyor. Derelerden bulanık su akmaya başladı. Şahinli köyünde maden arama aşamasında hem içme suyu hem de dere suları kirlendi. Köylüler artık içme suyuna ulaşamıyor.”

Doğan, ağaç kesiminin durdurulması için yetkililere çağrı yapıyor: “Bölgeye inceleme heyeti gönderilsin. ÇED raporuna aykırı işlemler tespit edilmeli ve projeler durdurulmalı. Bölgedeki tüm altın maden arama projeleri iptal edilmeli. Bütün kamuoyunu da bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu işin siyasi bir boyutu yok. Her görüşten insanı bölgeye sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Şuç duyurusunda bulunulacak

Geçtiğimiz dönem Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanlığı yapan Avukat Ali Furkan Oğuz ise gerekli önlemlerin alınması ve daha fazla ağaç kesildiğinin tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduklarını söylüyor. Oğuz, ÇED raporuna aykırı hareket edildiği için de suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyerek, “Başvurularımızdan sonra ceza yaptırımı olsa bile o ağaçlar geri dönmeyecek. Şu an telafi imkansız zararlarla karşı karşıyayız. Olanları tahmin ettiğimiz için yürütmenin durdurulması talebinde bulunduk” dedi.

Şirket 1 milyar dolar ayırdı

Alamos Gold Türkiye iştiraki Doğu Biga Madencilik, geçtiğimiz aylarda projeyle ilgili açıklamada bulunmuştu. Şirket, Kirazlı Altın madeni ve Çanakkale’deki çalışmalarına toplamda 1 milyar dolar bütçe ayırdı. Ayrıca şirket yetkilileri Kirazlı projesinde Atikhisar Barajı Su Toplama Havzası içerisine siyanür veya başka bir kimyasal ve solüsyon kullanıldığı iddialarını da reddetmişti.İLGİLİ HABERLER