Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

CHP'liler nöbette... 'Tank Palet Vatandır, Satılamaz!'20.8.2019 20:52:59
CHP’liler Sakarya Kent Meydanı’nda, Tank Palet Fabrikası için 12 saatlik oturma eylemi başlatarak özelleştirmeye karşı 'uyanık kal' çağrısı yapıyor.

Oturma eylemine aralarında CHP Grup Başkanvekilleri Engin Özkoç, Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcıları Onursal Adıgüzel, Orhan Sarıbal, Veli Ağbaba, Seyit Torun, Fethi Açıkel, Tuncay Özkan ile Milletvekilleri Yüksel Mansur Kılınç, Sibel Özdemir, Mehmet Ali Çelebi, Mahmut Tanal, Nurhayat Altaca, Tahsin Tarhan, Gökan Zeybek, Kani Beko, Ali Mahir Başarır'ın da bulunduğu çok sayıda CHP'li, Demokratik Kitle Örgütü temsilcisi ve vatandaşlar katılıyor. 

Sakarya'da ‘Tank Palet Fabrikası' olarak bilinen 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün özelleştirme kapsamına alınmıştı. 2018 yılının aralık ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 25 yıllığına özelleştirilen fabrikanın işletmesi BMC'ye devredildi.

Yüzde 49'u devir öncesinde Katar Ordusu'na satılan BMC'nin fabrikaya 40-50 milyon dolarlık bir yatırım yapacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Söz konusu özelleştirme ile ilgili tartışmalar sürerken genel tepkiler üzerine resmi özelleştirmeden vazgeçildi. Fabrikanın Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) alınarak, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.'ye (ASFAT) devri kararlaştırıldı.

“TANK PALET VATANDIR, SATILAMAZ”

Söz konusu devir işleminin tank palet fabrikasında özel firmaların kiralama işleminin önünü açacağını ifade eden CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, “Mesele fabrika özelleştirmesi değil, mesele vatan millet Sakarya meselesidir” dedi.

Özkoç şöyle konuştu; “Tank Palet 1105 sayılı cumhurbaşkanlığı kararı ile ASFAT'a devrediliyor. Bu devir aslında askeri fabrikayı Katar'a devretmek için hülle yoluna başvurmaktır. Türkiye'de satacak bir şey kalmadığı için sıra askeri fabrikalara geldi. Tank Palet vatandır, satılamaz. Türkiye'nin uyanık kalması lazım. Sadece tank palet değil, yer altı kaynaklarımız da Kaz Dağları'nda olduğu gibi Kanada ve benzeri firmalara peşkeş çekiliyor. Bu satışlar karşısında vatandaşın görev başında olması, vatana sahip çıkması lazım. Biz bütün geceyi Sakarya meydanında geçireceğiz. Sakarya tank palet vatandır, satılamaz. Bunu bir kez daha yüksek sesle vurgulayacağız.”

 

 

İLGİLİ HABERLER