Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okul kayıtlarında zorunlu bağış alınamaz25.8.2019 12:02:38
Bakan Selçuk, kayıt parası istediği iddia edilen okullara yönelik soruşturma başlatıldığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bağış adı altında kayıt parası isteyen okullara ilişkin açıklamada bulundu. "Okul kayıtlarında zorunlu bağış alınamaz" diyen Selçuk, bakanlığın konuya ilişkin şikayet edilen tüm yönelik okullara soruşturma başlattığını söyledi.

CNN Türk'te Hakan Çelik'in programına konuk olan Bakan Selçuk, Emine Bulut cinayetine ilişkin açıklamalarda bulundu. Selçuk, "Bu mesele bizim bugün çok üzüleceğimiz yarın unutacağımız bir mesele olmamalı. Ama en derininde eğitimsel bir mesele. Ve uzun soluklu olarak bir değerlendirme yapıldığında, aslında müfredatın içindeki bir takım hususların ve toplumdaki eğitimsel farkındalık çalışmalarının, topyekün anlayış gerektirdiğini de görüyoruz. Bu meseleyi elbette rahmetli Emine Bulut açısından değerlendiriyoruz ama bir de çocuğun gözünden de MEB olarak bakmak zorundayız. O bakışın çocukların gözünden bu meselenin nasıl göründüğü ve bizim nelerle sorumlu olduğumuz konusunda çok daha büyük gayret içerisinde olmamız gerektiren bir konu bu. MEB olarak tekil olarak bu tür olaylarla bağlantılı sorumluluğumuzu sonuna kadar yerine getirmek ama asıl daha küçük yaşlardayken  kadın erkek eşitliği konusunda ve bu konudaki yapılan değerlendirmelerin daha rasyonel bir temele oturması konusunda bir takım çalışmalarımız da var. "dedi.

"Okul kayıtlarında zorunlu bağış alınamaz"

Bakan Selçuk, bazı özel okullarda velilerden özel sınıf parası alınıp ardından sınıfların kapatıldığı ve bazı okulların bağış adı altında kayıt parası talep etmesi iddialarına da yanıt verdi. Selçuk'un yanıtı şöyle: 

"Bu yıl başladığımız özel öğretim kurumlarında bazı standartların getirilmesi konusunda çalışmalar var. Bu okulların açılabilmesinin bir takım mekansal fiziksel şartlarının ötesinde, açan kurumun yetkinliğiyle ilgili ya da sermayesiyle ilgili bazı kriterler getirip bu kriterler doğrultusunda kim okul açmaya yetkindir anlamında bazı standartlar çalışılıyor. Bunun yönetmeliği de bitmek üzere. Binlerce okuldan söz ediyoruz. Bir okulun üzerinden bütün özel okulları yaftalarsak, bu bir gereksiz güvensizlik oluşturur. Ama bu tür bir okul varsa gereğini yapmak ve öğretmenimizi, öğrencimizi mağdur etmemek için tedbirimizi almamız bizim sorumluluğumuz. Biz bu olayında farkındayız. Haftalar önce gelip bu kurumla ilgili gereken işlemler, soruşturmanın yapılması ve riskli olan okullarla ilgili çalışmamız var. Soruşturma başlatıldı."

Okul kayıtlarında zorunlu bağış alınamaz. Özel sınıfla ilgili hangi okulda bu tür fiil işlenmişse bununla ilgili gelen şikayetleri toparlayıp bu okulların tamamına ilişkin soruşturmayı başlattık. Buna asla izin vermeyeceğimizi kararlılıkla ortaya koyduk"İLGİLİ HABERLER