Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Usta siyasetçi Ali Topuz hayatını kaybetti15.10.2019 10:22:55
Türk siyasetinin ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin usta isimlerinden Eski Bakan ve Milletvekili Ali Topuz hayatını kaybetti.

15, 16, 18, 20, 22 ve 23'üncü dönem CHP İstanbul Milletvekili, eski İmar ve İskan ile Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı, CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz vefat etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sosyal medya hesabından, Ali Topuz'un vefat haberini, "Partimizin iktidarında bakanlık görevlerinde bulunan, grup başkanvekilliği dönemini örnek aldığımız, değerli siyaset adamı Ali Topuz'u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başımız sağolsun" sözleriyle duyurdu.

ALİ TOPUZ KİMDİR

Ali Topuz, 1932'de Rize Çayeli'nde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. İstanbul Belediyesi, İller Bankası ve İstanbul İmar Planlama Müdürlüğü'nde çalıştı. Serbest mimarlık yaptı. Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında büyük inşaat projeleri uyguladı.

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Darülacezeye Yardım Derneği'nde yönetim görevleri üstlendi.

İstanbul Huzurevi ve çok sayıda dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı.

15, 16, 18, 20, 22. Dönem İstanbul Milletvekili. 37. Hükümet'te İmar ve İskân Bakanlığı, 40. Hükümet'te Köyişleri Bakanlığı, 42. Hükümet'te Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürüttü. 23. Dönem'de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu. Topuz, 22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçilmişti.İLGİLİ HABERLER