Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Sokağa çıkma yasağında sokakta polis ve bekçi şiddeti…26.5.2020 16:50:37
Tüm Türkiye’de sokağa çıkma yasağının uygulandığı Ramazan Bayramı’nda çeşitli nedenlerle sokağa çıkan vatandaşlar polis ve bekçi şiddetiyle karşılaştı. Çorlu’da evinin önünde oturan aileye biber gazı sıkıldı, cop kullanıldı…

İşte Tekirdağ, İstanbul ve Şırrak’tan şiddet manzaraları:

Tekirdağ Çorlu’da evinin önünde oturan vatandaşa polis şiddeti…

Ramazan Bayramı’nın ilk günü ( 24 Mayıs 2020) Tekirdağ Çorlu’ya bağlı Silahtarağa Mahallesi’nde çok sayıda polisin evinin önünde oturan bir kişiyi darbettiği görüntüler paylaşıldı. Sosyal medya kullanıcısı Ali Osman Önder’in paylaştığı videoda, polislerin bir evin önünde oturan vatandaşa şiddet uyguladığı, bir süre sonra yeni polis araçlarının geldiği ve şiddetin sürdüğü görülüyor. Evdeki diğer kişilerin de darbedilmesi ve ters kelepçe yapılması görüntülere yansıdı. Polis, olayın görüntüsünü çeken yurttaşlara da bağırıp ve tehdit etti.

Polislerin saldırısına uğrayan aile, yaşadıklarını anlattı. Ahmet Gültaş: "Bahçeye biber gazı attılar. Daha sonra coplarla içeriye daldılar. Bütün aile bireylerini coplarla darp etmeye başladılar. Annemi hastaneye götürmek için ambulans geldi ama polisler, sağlık çalışanlarına ‘ambulansla bunları almayın’ dedi ve ambulans annemi almadan gitti."

Konuyla ilgili açıklama yapan Tekirdağ Valiliği, iki kişinin polisleri linçle tehdit ettiğini ve bir kişide bıçak olduğunu belirtti ve “Aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirilmiş ve haklarında Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır” ifadesini kullandı.

Kadıköy’de kuryeye polis şiddeti: Ben öyle karar verdim…

Bayramın ikinci günü (25 Mayıs) İstanbul'un Kadıköy ilçesinde çekildiği belirtilen görüntüde polis, "Bana vurman doğru mu" diyen kuryeye "Doğru, ben ona karar verdiğim için doğru" diye yanıt veriyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Zeytinburnu’nda çocuğu ters kelepçe…Bayramın birinci günü (24 Mayıs) İstanbul Zeytinburnu'nda çekildiği belirtilen görüntülerde polislerin bir kişiye ters kelepçe takıp yere yatırdığı, sonrasında ise gözaltına aldığı görülüyor. Balkondan seslenen kişiler ise 'Eşkıyalık mı bu ? Sekiz polis bir çocuğu dövüyor' diyerek tepki gösteriyor. Komşular ise 'çocuk o çocuk' diyerek polise sesleniyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’Nden yapılan açıklamada, alkollü olan şahısların dur ihtarına uymadığı ve "kademeli güç kullanılarak" gözaltına alındığı belirtildi.

Cizre’de önce darp sonra gözaltı…

Bayramın ikinci günü (25 Mayıs) akşam saatlerinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde polisler bir kişiyi durdurduktan sonra önce darp etti sonra da zırhlı araca bindirerek gözaltına aldı.

Eyüp’te, bekçiler ekmek almaya giden vatandaşı  darp etti…

Avukat Enes H. Ermaner müvekkilinin ekmek almaya çıktığını ve ardından bekçiler tarafından darp edildiğini belirterek, Eyüp’e bağlı Esentepe Mahallesi’ndeki bekçi şiddetinin videosunu paylaştı.Avukat Ermaner, “pencereden bunu görenler ayırmaya indiklerinde onlara da şiddet var.” dedi.

Adana'da polis 13 aşındaki çocuğa ve babasına evlerinin önünde silah çekti!

Bayramın üçüncü günü (26 Mayıs) Adana'da 13 yaşında çocuk ve babasına evlerinin önünde polisler tarafından darp edildi. Avukat Turgay Bek tarafından paylaşılan görüntülerde, Adana'da 13 yaşında çocuk ve babasına evlerinin önünde polisler tarafından darp ediliyor. Görüntülerde polis, çevrede bulunanların tepki göstermesi üzerine ise havaya ateş açıyor.

Edirne'de site içinde polis müdahalesi...

Edirne'nin Keşan ilçesinde bayramın ilk günü, site bahçesinde alkol alan bir gruba polisin sert şekilde müdahale ettiği görüntüler ortaya çıktı. Polisin biber gazı kullandığı saldırıda çocuklar da gazdan etkilenirken, bir kişi gözaltına alındı.

CHP, polis şiddetini TBMM gündemine taşıdı...

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, son günlerde yaşanan kolluk güçlerinin vatandaşlara yönelik şiddet eylemlerini Meclis gündemine taşıdı.

"24 Nisan günü Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı döneminde sitenin bahçesinde oynayan çocukları silahla kovalayan polisin, engelli bir çocuğu kolundan sürükleyerek zırhlı araca bindirip gözaltına almaya çalıştığı basına yansımıştı. Bu olayın ardından polislerin, yurttaşlara şiddet uyguladığı farklı görüntüler de kaydedildi. Sokağa çıkma yasağı döneminde sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna yansıyan görüntüler, polis şiddetinin her geçen gün yaygınlaştığına işaret ediyor." diyen Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtını istedi:

1. Zeytinburnu’nda sokağa çıkma yasağı sırasında dışarı çıkan çocukları yakalayan polislerin önce çocukları darp ettiği, daha sonra ise ters kelepçe takarak gözaltına aldığı iddiası doğru mudur?

2. Kadıköy’de polis noktasına süratli bir şekilde gelen bir motosikletli kuryenin polis tarafından şiddete ve hakarete maruz kaldığı iddiası doğru mudur?

3. Çorlu’da sokağa çıkma yasağı sırasında evinin bahçesinde oturan bir ailenin polis tarafından sokağa çıkma yasağı uygulamasını ihlal etikleri gerekçesiyle darp edildiği iddiası doğru mudur?

4. Esentepe Mahallesi’nde ekmek almaya çıkan vatandaşın bekçiler tarafından darp edildiği iddiası doğru mudur?

5. Cizre’de beş adet zırhlı araçla sokağa giren onlarca polisin iki vatandaşı darp ederek gözaltına aldığı iddiası doğru mudur?

6. Sultangazi’de sokağa çıkan iki vatandaşın izin belgesi olmadığı iddiasıyla bekçi ve polisler tarafından darp edildiği iddiası doğru mudur?

7. Bahse konu iddialar doğru ise kaç bekçi ve polis hakkında soruşturma başlatılmıştır? Bütün iddialar hakkında ayrı ayrı belirtilmek üzere açılan soruşturmaların güncel akıbetleri nedir?

8. 2018 – 2020 yılları arasında yıllar bazında darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle hakkında şikâyet bulunan kaç kolluk kuvveti mensubu bulunmaktadır?

9. 2018 – 2020 yılları arasında yıllar bazında darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle hakkında soruşturma başlatılan kaç kolluk kuvveti mensubu bulunmaktadır?

10. Kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan darp, işkence, kötü muamelenin sona ermesi için alınan önlemler nelerdir?

 

 

İLGİLİ HABERLER