Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD'nin Minnesota eyaletinde Vali olağanüstü hal ilan ederek orduyu göreve çağırdı29.5.2020 09:21:36
ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde George Floyd isimli siyah Amerikalının gözaltına alınırken öldürülmesi sonrası başlayan protestoların ardından Vali Tim Walz OHAL ilan ederek orduyu göreve çağırdı.

ABD'de George Floyd isimli siyahi Amerikalının polis tarafından gözaltına alınırken boğularak öldürülmesi sonrasında eyalette büyüyen olaylar Minnesota Valisi Tim Walz'u radikal tedbirler almaya yöneltti. Eyaletin birçok bölgesinde marketler yağmalanırken Tim Walz, az önce yayınladığı bir kararla Minnesota'da Olağanüstü Hal (OHAL) ilan etti ve Kara Kuvvetleri'ni olayları kontrol altına almak üzere göreve çağırdı.

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, polis tarafından boğularak öldürülen Floyd için yapılan protestolarının önüne geçilebilmesi için Minnesota Ulusal Muhafız Güçlerinin görevlendirilmesi çağrısında bulunmuştu. Belediye Başkanı, olayların daha fazla büyümesine asla izin vermeyeceklerini açıklamıştı. Başkanın çağrısı üzerine Minnesota Valiliği, Minneapolis'te polise yardımcı olması için bölgeye Ulusal Muhafız güçlerinin gönderileceğini duyurmuştu.    

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, polis tarafından boğularak öldürülen Floyd için yapılan protestolarının önüne geçilebilmesi için Minnesota Ulusal Muhafız Güçlerinin görevlendirilmesi çağrısında bulundu. Belediye Başkanı, olayların daha fazla büyümesine asla izin vermeyeceklerini açıkladı. Başkanın çağrısı üzerine Minnesota Valiliği, Minneapolis'te polise yardımcı olması için bölgeye Ulusal Muhafız güçlerinin gönderileceğini duyurdu.

ABD'DE OLAYLAR NASIL BÜYÜDÜ?

46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis'te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı. 

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve bir grup protestocu Floyd'un öldürüldüğü kavşakta toplanarak polis şiddetini protesto etmişti. 

"Nefes alamıyorum", "Katil ırkçı Ku Klux Klan polisleri" yazılı dövizlerle polis merkezine yürümek isteyen protestocular, etraftaki bazı dükkanların camlarını kırmış, bir polis aracına zarar vermiş, polis protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti. 

ABD Başkanı Donald Trump da Federal Soruşturma Bürosu ile Adalet Bakanlığına, Floyd'un ölümüne ilişkin soruşturmayı hızlandırması için talimat verdiğini açıklamıştı. 

Olaya karışan dört polisin işine dün son verilirken, Minnesota Ceza Muhakemesi Bürosu ile Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) olayı incelemek için başlattığı iki ayrı soruşturma sürüyor.İLGİLİ HABERLER