Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Sivas Cezaevi’nde hayatını kaybeden mahkum Meclis gündeminde30.5.2020 11:09:02
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bir mahkumun, bekleme odasında fenalaşarak hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı.


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 24 Mayıs 2020 tarihinde Sivas ili Kılavuz Mahallesi’nde bulunan E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda rahatsızlanan bir mahkumun kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini belirten Karasu, ‘’Mahkumun tedavi görmesi için dilekçe ile başvuruda bulunması, ardından hastaneye sevki için geçen süre ve mahkumun bekleme odasında fenalaşması cezaevlerinde sağlık hakkına erişim hakkında soru işaretleri doğurmuştur’’ ifadelerini kullandı.

Mahkumların sağlık hakkına erişimde yaşadığı zorlukların altını çizen Karasu, ‘’Genel görüş, cezaevlerinde sağlık hakkına erişimin daha kolay sağlanabilmesi ve bu tür üzücü vakaların bir daha yaşanmaması yönündedir’’ dedi.

 Karasu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

 1- 24 Mayıs 2020’de Sivas E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda rahatsızlanan mahkum Orhan Yılmaz’ın hayatını kaybetmesine ilişkin herhangi bir ihmal bulunmakta mıdır?

 2- 2019 yılında Ceza İnfaz Kurumlarında geçirdiği rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybeden mahkum sayısı kaçtır?

 3- Ceza İnfaz Kurumlarında kronik rahatsızlıkları nedeniyle tedavi gören mahkum sayısı kaçtır?

 4- Ceza İnfaz Kurumlarında mahkumların sağlık hakkına erişiminde yaşanan gecikmeleri önlemek adına herhangi bir çalışma yapacak mısınız?İLGİLİ HABERLER