Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Çin, 50 dakikada Covid-19 laboratuvarı kuruyor1.7.2020 10:22:53
Pekin Belediyesi yetkilileri, test sayısını artırmak ve hızlı sonuç almak için 50 dakikada laboratuvar kurmaya başladıklarını açıkladı.

Pekin’de bir pazar yerinde yeni koronavirüs vakalarının yeniden ortaya çıkmasının ardından sıkı önlemler alan Çin, başkent Pekin'de 8 milyonu aşkın kişiye nükleik asit testi yaptı, yapmaya da devam ediyor.

Pekin Belediyesi yetkilileri, test sayısını artırmak ve hızlı sonuç almak için 50 dakikada laboratuvar kurmaya başladıklarını açıkladı. Türkçede “Ateş Gözü” anlamına gelen Huoyan adı verilen laboratuvarlar, hava ile şişirilen özel bir yapıya sahip. Belediye; geçtiğimiz gün, sayısı 16 olan “Ateş Gözü” laboratuvarlarına yedi tane daha eklediklerini açıkladı. Yetkililer, sayının artacağını ve hedeflerinin günde 100 bin nükleik asit testi örneği olduğunu belirtiyor.

 

Pekin'in Daxing bölgesindeki laboratuvar, temiz hava ve yüksek verimli filtrasyon sistemi ile tasarlandığı için laboratuvardaki her fonksiyon bölgesine giren ve çıkan hava filtreleniyor. Bu nedenle, oda dışında bulunan kişilerin herhangi bir koruyucu malzeme kullanmasına gerek kalmıyor.
 
Laboratuvarların yöneticisi Liu Xin, geleneksel laboratuvarlarla karşılaştırıldığında, hava şişirilmiş nükleik asit test laboratuvarının çok hızlı bir şekilde inşa edilebildiğini söyledi.
Modüler bir tasarıma sahip olan ve en son salgın durumuna yanıt olarak yükseltilebilen bir film odasını kullanılabilir hale getirmek sadece 50 dakika sürüyor.

İLGİLİ HABERLER