Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Şaroğlu, Tunceli'de dağ keçilerinin katledileceği ihaleyi TBMM gündemine taşıdı9.7.2020 19:34:57
Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de kutsiyet atfedilen ve “Hızır’ın davarı” olarak kabul edilen dağ keçilerini avlatmak için ihale açtı. Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, tepki çeken ihaleyi TBMM gündemine taşıdı.

Tunceli’nin Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin katledilmesinin planlandığı ihale, 13 Temmuz günü yapılacak.

Tepki çeken ihaleyi TBMM gündemine taşıyan Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlamı talebiyle yazılı soru önergesi verdi. 

 

Şaroğlu'nun, Bakan Pakdemirli'ye yönelttiği sorular şöyle: 

  • Av turizmi adı altında nesli tükenmek üzere olan dağ keçilerinin göz göre göre öldürülecek olmasını doğru buluyor musunuz?
  • Kurumunuz bünyesinde düzenlenen ihaleye konu edilerek, ölümlerine göz yumulan dağ keçileri, bölge halkının inanç anlayışında önemli bir yer tutmakta ve kutsal bir değer olarak kabul görmektedir. Buna rağmen bir toplumun değer saydığı varlıkların avcılık faaliyetine alet edilmesi insani değerlerle ve bakanlığınızın kurumsal vizyonu ile bağdaşmakta mıdır?
  • Söz konusu ihale ile nesli tükenmekte olan canlı türlerinin katledilmesi, taraf olduğumuz, “Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi” gibi ve benzer uluslararası sözleşmeler ile örtüşmekte midir?
  • Söz konusu karardan geri adım atmayı ve ihaleyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz? 
  • Nesli tükenmekte olan dağ keçilerinin öldürülmesi, bölgedeki habitat ve ekolojik denge üzerinde telafisi olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Bu durumun yarattığı tahribat, bakanlığınızca dikkate alınmakta mıdır?
  • Tunceli ilinde, son 10 yıl itibariyle avcılık turizmi kapsamında kaç ihale düzenlenerek, kaç tane dağ keçisinin öldürülmesine izin verilmiştir? Yine bu süreçte yasadışı avcılık sebebiyle kaç kişi hakkında idari işlem yapılmıştır?

 İLGİLİ HABERLER