Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

CHP’li Karasu’dan çiftçiler için Araştırma Önergesi10.7.2020 22:58:02
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, koronavirüs nedeniyle tarım sektörünün uğradığı zararların tespit edilmesi için Araştırma Önergesi verdi.


Karasu önergesinde, 11 Mart’tan bu yana Türkiye’de koronavirüs vakalarının görülmeye devam ettiğini kaydederken, özellikle Nisan ve Mayıs aylarına uygulanan tedbirler nedeniyle birçok sektörün ekonomik olarak daraldığını belirtti.

‘’Salgın nedeniyle ülkemizde faaliyet gösteren çiftçilerimiz, söz konusu mağduriyetten en fazla etkilenen kesimlerin başında gelmektedir’’ diyen Karasu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu süreçte çiftçileri yalnız bıraktığını vurguladı.

18 yılda tarım alanında uygulanan yanlış politikalar nedeniyle sektörün direngenliğinin düşük olduğunun altını çizen Karasu, ‘’Mersin’deki limon yetiştiricilerinden, Kars’taki peynir üreticilerimize, Sivas’taki baklagil yetiştiricilerimize kadar ülkemizin dört bir yanındaki çiftçimiz mağdur edilmiştir’’ ifadelerini kullandı.

Salgın döneminden önce de çiftçilerin kanunlarla belirlenmiş desteklemelerini dahi alamadığını söyleyen CHP Sivas Milletvekili Karasu, ‘’Çiftçilerimiz, devlet bankaları ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının faizlerinin silinmesi ve anaparanın yapılandırılmasını talep ediyor. Söz konusu talebi uzun süredir dile getiren çiftçilerimiz, sorunlarına kulak tıkayan iktidar nedeniyle seslerini duyuramıyor’’ şeklinde konuştu.

Koronavirüsün tüm dünyaya tarımda kendi kendine yetebilmenin önemini bir kez daha hatırlattığını kaydeden Karasu ‘’Bu bağlamda; salgın döneminde tarım sektörünün uğradığı zararın incelenmesi ve gereken tedbirlerin alınması amacıyla, Anayasa’nın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması gerekmektedir’’ dedi.

,İLGİLİ HABERLER