Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Tunceli dağ keçileri TBMM'yi birleştirdi... Av İhalesi iptal11.7.2020 17:45:15
Tunceli'de 17 dağ keçisinin avlanması için açılan ihale TBMM gündemine geldi. CHP, AKP; HDP başta olmak üzere tüm partiler ihalenin iptal edilmesi yönünde görüş bildirdi. Bunun üzerine ihalenin iptal edildiği açıklandı.

Tunceili'de 17 dağ keçisinin avlanması için 13 Temmuz’da yapılacak ihale dün CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu tarafından TBMM gündemine getirildi. Şaroğlu, “Av turizmi” adı altında bir hayvan katliamı gerçekleştirilmek istendiğini belirttti.

 

 

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise  “Ben de “Keçiler avlanmasın” diyorum” dedi, yeni atanan vali Mehmet Ali Özkan ile yaptığı görüşmeyi şöyle aktardı: “İl Av Komisyonunun her yıl avlanmayla ilgili benzer kararlar verdiğini, bu sene de kendisi göreve başlamadan evvel İl Av Komisyonunun böyle bir karar verdiğini ifade etti. Fakat ben de şunu söyledim, dedim ki: “Yani bu arkadaşlarımız 17 keçiden bahsediyor, yaşasın bu 17 keçi, neyse bunun yolunu bulalım, keçileri avlayamayalım.’ Yani benim görüşüm de budur.”

DAĞ KEÇİLERİ TBMM'Yİ BİRLEŞTİRDİ İHALE İPTAL

Tunceli dağ keçilerini katledecek olan ihaleye karşı TBMM'de oluşan ortak duyarlıllık ihalenin iptal edilmesini sağladı.

Doğa Koruma ve Milli Partlar Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ihalenin iptal edildiği açıklandı. 

Açıklama şöyle: 

Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir.
Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

İLGİLİ HABERLER