Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Murtaza Çelikel yaşamını yitirdi4.8.2020 10:50:37
Ekonomi ve siyaset dünyasının duayen isimlerinden Murtaza Çelikel yaşamını yitirdi.


Bir süredir sağlık sorunları yaşayan 24.Dönem CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ayşe Eser Danışoğlu'nun babası, ÇYDD Eski Başkanı ve Adalet Eski Bakanı Aysel Çelikel'in  eşi işadamı, siyasetçi Murtaza Çelikel hayatını kaybetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haziran ayında Çekilkel'e geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuştu. 

Murtaza Çelikel'in cenazesi 5 Ağustos 2020 Çarşamba günü Levent Camiide  öğlen namazında sonra Aşiyan’da aile mezarlığına defnedilecek. 

Üniversite yıllarından itibaren siyasete yakınlık duyan Murtaza Çelikel, CHP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı yaptı. Ardından CHP İstanbul Belediye Meclisi Üyeliği, Bülent Ecevit önderliğindeki Demokratik Sol Parti’de Kurucu Üyelik ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

1931 yılında Konya Ereğisin' de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ereğli'de ve Konya Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
Ayrıca Sedat Simavi’nin önerisiyle İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde eğitim aldı. İstanbul Üniversitesi talebeliği sırasında, Gazetecilik Enstitüsü Talebe Cemiyeti Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Talebe Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.
Çeşitli sanayi şirketlerinin kuruculuğunu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. İstanbul Belediye Meclis Üyeliği ve uzun süre İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği ile Meclis Başkan Vekilliği yaptı.
Kendi şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliklerini sürdürüyordu.
Ayrıca Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi mütevelli heyet üyeliği, Konya Sanayici İşadamları Derneği (KONSİAD), Ereğli Sanayi İşadamları Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Türk Tarih Vakfı kurucu üyesi ve Ülke Politikaları Vakfı Onursal Başkanıydı.
Bir dönem gazetecilik te yapan Çelikel, Yeni Konya Gazetesi’nde mesleğe başladı. Üniversite öğrenciliği sırasında gazeteciliği sırasıyla Yeni Sabah, Vatan, Tan Gazetesi’nde sürdürdü. Daha sonra Erol Simavi ile ortaklığı süresince Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve Hürriyet Gazetesi’nin satın aldığı Vatan Gazetesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bülent Ecevit’in çıkardığı Arayış Dergisi’nin kuruluşunda bulundu. Demokratik Sol Parti’nin 1 numaralı Kurucusu oldu ve Genel Başkan Yardımcılığını yaptı.
Prof. Dr. Aysel Çelikel ile evli, iki çocuk sahibiydi.

 İLGİLİ HABERLER